Ile kalorii ma pączek? Sprawdzamy kaloryczność karnawałowych przysmaków

Ile kalorii ma pączek i od czego to zależy? W różnych przepisach można spotkać się ze zróżnicowaną kalorycznością. Chociaż zawsze będzie ona wysoka, to wybierając odpowiednie łakocie, możemy sobie ich nieco zaoszczędzić.

Przeciętny pączek: ile kalorii ma takie ciastko?

Ile kalorii ma przeciętny pączek? Przede wszystkim warto pamiętać, że niezależnie od sposobu przygotowania czy składu pączek zawsze będzie produktem niebywale kalorycznym. Dlatego osoby dbające o to, by codziennie dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości energii, powinny raczej powstrzymać się z objadaniem w tłusty czwartek

Przeciętny pączek ma zwykle od 300 do 400 kcal, czyli aż 400000 kalorii. Jest to oczywiście ilość na tyle duża, by zacząć się nią martwić wtedy, gdy chcemy w szybkim tempie ją spalić. Chodzi tu o równowartość kaloryczną zjedzenia hot-doga z ketchupem lub spożycia jednorazowo nawet 20 łyżeczek cukru

Czy wysiłek fizyczny może nam pomóc w spaleniu kalorii, które dostarczyliśmy organizmowi poprzez zjedzenie pysznego pączka w tłusty czwartek? Owszem, ale nie będzie to zbyt łatwe. Warto podkreślić, że wymaga to od nas aż 30 minut biegania w przeciętnym tempie. Oczywiście można pozbyć się tych kalorii także leżąc i czytając książkę, ale potrzeba do tego ponad 10 godzin. 

Pączek: ile ma kalorii i od czego to zależy?

Ile kalorii ma pączek i od czego to zależy? Wiemy już, że przeciętnie pączek ma od 300 do 400 kcal, ale są to tylko uśrednione wielkości. W rzeczywistości kaloryczność takiego produktu może być mniejsza lub większa. Jest to uzależnione od przynajmniej kilku czynników. Należą do nich choćby:

 • rodzaj ciasta przeznaczonego do wyrobu pączków;
 • rodzaj nadzienia lub jego nieobecność;
 • waga pączka;
 • rodzaj polewy i posypki;
 • długość smażenia;
 • temperatura smażenia. 

Co zrobić, aby pączki były mniej kaloryczne? Efekt taki jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia, chociaż te ulubione łakocie nigdy nie będą idealnym produktem żywieniowym dla osób, które pragną dbać o linię. Ograniczenie kaloryczności pączków jest możliwe dzięki:

 • zastąpieniu smażenia pączków ich pieczeniem;
 • zrezygnowaniu z dżemu zawierającego dużą ilość cukru;
 • rezygnacji z kalorycznej polewy;
 • zastąpieniu czekolady np. budyniem;
 • zastąpienia części cukru jego zamiennikami np. stewią.
Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek

Ile kalorii ma pączek z lukrem?

Ile kalorii ma pączek z lukrem i nadzieniem różanym? Trzeba przyznać, że klasyczna wersja tak chętnie jedzonych w tłusty czwartek łakoci jest dość mocno kaloryczna. Z reguły przyjmuje się, że właśnie taka opcja to nawet ok. 400 kcal (400000 kalorii).

Wiedeński pączek - ile to kalorii?

Ile kalorii ma wiedeński pączek, czyli popularne "gniazdko" (czasem używa się też określenia ''pączek hiszpański'')? Właśnie taka wersja tych słodyczy jest jedną z chętniej spożywanych w tłusty czwartek. Wprawdzie nie ma tutaj nadzienia, ale mimo wszystko nie zabraknie sporej ilości kalorii. Warto pamiętać:

 • jeden pączek wiedeński posiada ok. 120 kcal, czyli 120000 kalorii, ale ma zaledwie ok. 30 g; 
 • prosty rachunek wskazuje więc, że 80 g pączków wiedeńskich mogłoby dostarczyć ok. 320 kcal;

Ile kalorii ma jeden pączek amerykański?

Ile kalorii ma jeden pączek amerykański? Popularne donuty to słodycze, które głęboko wpisały się w amerykańską tradycję kulinarną. Z dziurką w środku, polewą i kolorową posypką, są coraz popularniejsze również nad Wisłą. Ile kcal ma jeden donut? 

 • jedna sztuka dostarcza ok. 300 kcal;
 • trzeba jednak pamiętać o tym, że z reguły jest lżejsza i waży ok. 60 g; w takim przypadku 80 g donutów będzie zawierało nawet 400 kcal.

Zobacz też: Szybkie faworki, które udadzą się każdemu. Ekspresowy przepis na chrust domowej roboty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.