Strajk kurierów Pyszne.pl. Chcą wyższych pensji. Mogą być problemy z dostawami jedzenia

W piątek ma odbyć się strajk kurierów Pyszne.pl. Dostawcy zapowiadają, że nie wyjadą na miasto. W proteście wezmą udział głównie kurierzy, którzy mają dłuższy staż w firmie. Domagają się między innymi podwyżek. Firma uważa jednak, że strajk kurierów jest nielegalny.

Więcej najnowszych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W piątek 3 lutego odbędzie się strajk kurierów Pyszne.pl. Dostawcy mają nie zgłaszać dyspozycji do pracy. Na protest zdecydowali się głównie ci, którzy dłużej pracują w firmie. Wśród ich żądań znalazły się podwyżki oraz lepsze traktowanie. Strajki obejmą m.in. Kraków, Trójmiasto, Warszawę czy Bydgoszcz. W związku ze zmniejszoną liczbą kurierów można spodziewać się problemów z dostawami jedzenia.

Zobacz wideo W biały dzień ukradł kurierowi auto. Czeska policja pokazuje wideo z pościgu

Strajk kurierów Pyszne.pl. Jakie są postulaty?

Dlaczego kurierzy Pyszne.pl strajkują? Wszystko zaczęło się jeszcze w grudniu ubiegłego roku, gdy oddolny protest zorganizowali dostawcy z mniejszych miast, kiedy dowiedzieli się, że ich koledzy w Krakowie i Wrocławiu mają dodatkowo płacone za pracę w weekendy.

Teraz postulatów kurierów jest jeszcze więcej. "Firma w związku z nową wyższą stawką minimalną będzie musiała podnieść płace w lipcu z 19,70 zł brutto do 23,50 zł. Pyszne.pl wyprzedziło przepisy i już podwyższyło wynagrodzenia, ale jednocześnie skasowało dodatki stażowe" - pisze Next Gazeta.pl. Dla niektórych kurierów oznacza to wzrost pensji, jednak ci z najdłuższym stażem będą albo zarabiać wciąż tyle samo, albo nawet mniej ze względu na inflację i brak dodatku.

Kurierzy chcą również, by wróciły dodatki weekendowe i obowiązywały we wszystkich miastach. Chcą także wprowadzenia dodatków pogodowych. Dostawcy podkreślają, że praca latem i zimą nie jest taka sama. Gdy robi się chłodniej liczba kurierów zmniejsza się, więc ci z dłuższym stażem mają więcej pracy.

Problemem jest też elastyczność. "Latem, gdy jest więcej osób do pracy, nawet gdy zgłosisz dyspozycję na 40 godzin, firma może ci ich nie przyznać. A grafik potrafi być ułożony tak, że na 10-godzinnej zmianie są dwie godziny niepłatnej przerwy, podczas której nie opłaca się wracać do domu" - pisze Next.

Kurierzy chcą też, by wróciło tzw. kapitanowe. Był to dodatek dla osób, które wdrażały nowych pracowników.

Strajk kurierów Pyszne.pl. Firma twierdzi, że jest nielegalny

Akcję poparła Konfederacja Pracy, w której zrzeszeni są kurierzy firmy. Pyszne.pl domaga się jednak, by organizacja usunęła post wspierający strajk. Związek zauważa jednak, że jest to "naturalna konsekwencja" oraz "oddolna inicjatywa kurierów".

Z kolei Pyszne.pl twierdzi, że nie jest przeciwne strajkom, o ile odbywają się zgodnie z prawem na drodze sporu zbiorowego. Konfederacja wezwała firmę, by zorganizowała w ciągu tygodnia spotkanie z przedstawicielami związku zawodowego. Kurierzy mieliby wtedy przedstawić swoje postulaty i wspólnie poszukać rozwiązania problemów.

Firma nie jest jednak skora, by przyjąć postulaty swoich pracowników. Jak pisze Next, "Wojciech Maćkowski reprezentujący firmę w rozmowie z OKO.Press stwierdza jednak, że zależy im na dialogu, ale nie w takiej formie". Pyszne.pl uważa, że oferuje dobre warunki. Zwraca uwagę, że 91 proc. dostawców zyskało na zmianie zasad wynagrodzenia (dane na listopad), ale od czasu zniesienia stażowego minęło zbyt mało czasu, by oszacować, jak wpłynęło to na rotację kurierów w firmie. 

Więcej o tym, jak Pyszne.pl zareagowało na strajk kurierów i ich postulaty przeczytasz w artykule Next Gazeta.pl: 

Pyszne.pl zabrało głos w sprawie strajku

Po publikacji tekstu otrzymaliśmy wiadomość, w którym firma przedstawiła swoje stanowisko. Pyszne.pl w oświadczeniu odniosło się do postulatów, które przedstawili kurierzy. Czytamy m.in. o stawce progresywnej, dodatku za pracę w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, czy o dodatku za pracę w trudnych warunkach pogodowych.

Przywrócenie stawki progresywnej (nazywanej "dodatkiem stażowym") 

W listopadzie 2022 roku podjęliśmy decyzję o podniesieniu stawki bazowej wynagrodzenia z 19,70 PLN/h brutto do poziomu 23,50 PLN/h brutto dla wszystkich kurierów, niezależnie od czasu trwania umowy, czy liczby przepracowanych godzin, przy jednoczesnym wyłączeniu stawki progresywnej (nazywanej "dodatkiem stażowym"). Chcemy wszystkich kurierów i kurierki, którzy niezależnie od stażu wykonują takie same zadania, traktować w jednakowy sposób. Wprowadzona zmiana wpłynęła pozytywnie na wynagrodzenie 91% współpracujących z nami kurierów (dane z listopada 2022). Obecnie nie planujemy kolejnych zmian w zakresie stawki podstawowej.

Wprowadzenie dodatku 2 zł za godzinę w weekendy oraz dni ustawowo wolne

Współpracujący z nami kurierzy samodzielnie określają kiedy mogą wykonywać dla nas zlecenia - nasza umowa daje pełną elastyczność w zakresie doboru dni oraz godzin pracy. Kurierzy mają możliwość zgłaszania swojej dyspozycyjności z tygodnia na tydzień lub odwołania swojej zmiany z wyprzedzeniem. Wielu kurierów godzi pracę z nami z innymi obowiązkami - np. studiami lub stałą pracą - dlatego w zespole jest wiele osób, które z różnych względów pracują tylko od poniedziałku do piątku, lub wyłącznie w sobotę, niedzielę czy dni ustawowo wolne od pracy. Proponowane rozwiązanie wprowadziłoby nieuczciwe różnice w stawkach wynagrodzenia i premiowało grupę kurierów pracujących wyłącznie w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Wprowadzenie dodatku za wykonywanie zleceń w trudnych warunkach pogodowych 

Bezpieczeństwo kurierów jest dla nas absolutnie najważniejsze. Na bieżąco weryfikujemy panujące warunki pogodowe z kurierami, którzy jeżdżą w danej chwili w mieście oraz w dedykowanych aplikacjach pogodowych. Kurierzy mogą również proaktywnie zgłosić złe warunki pogodowe do Dyspozytora. W przypadku bardzo złej pogody, uniemożliwiającej bezpieczną jazdę, podejmujemy decyzję o wstrzymaniu operacji do czasu poprawy warunków atmosferycznych i drogowych - w przypadku czasowego wstrzymania operacji kurierzy otrzymują wynagrodzenie godzinowe wynikające z umowy.

Jeżeli pogoda nie pozwala na wznowienie operacji w danym dniu, zaprzestajemy przyjmowania zamówień realizowanych przez naszą usługę logistyczną i informujemy kurierów na zmianie o zakończeniu pracy tego dnia, oraz tych, którzy jeszcze nie rozpoczęli pracy o anulowaniu ich zmian. Ze względu na bezpieczeństwo kurierów, wolimy zawiesić lub całkowicie zamknąć nasze operacje w danym mieście, niż zachęcać kurierów do wykonywania zleceń w niebezpiecznych warunkach za dodatkową opłatą.

Firma zwraca też uwagę na współpracę z kurierami i kurierkami z Olsztyna, którzy nie dołączyli się do strajku. Przekazali jednak propozycję rozpatrzenia wysokości dodatku za używanie własnego roweru, którą podparli argumentami. 

Dziękujemy za uwagi i odpowiedzialne podejście - jesteśmy w trakcie analizowania rozwiązań dla osób korzystających z własnych pojazdów w całej Polsce na podstawie tych sugestii - pisze w oświadczeniu Pyszne.pl.

Z pełną treścią stanowiska Pyszne.pl w sprawie strajku kurierów i ich postulatów można zapoznać się w tym miejscu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.