Ile kalorii ma pączek? Odpowiedź jest oczywista: to zależy. Zdradzimy, jaki pączek jest najbardziej kaloryczny

Dziś wielki dzień, na który z niecierpliwością czekał każdy łasuch. Mówi się, że łakocie w tłusty czwartek nie tuczą, ale z pewnością zastanawiacie się, ile kalorii ma pączek. Pączek pączkowi nierówny i kaloryczność pączka z cukrem pudrem będzie inna niż pączka z kolorową polewą. Dziś podpowiemy, jak to jest z tymi kaloriami i czy jeden dzień jest w stanie zrujnować nam dietę.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wielki test pączków. Czy najdroższy faktycznie był najsmaczniejszy?

Wielu specjalistów od odżywienia twierdzi, że nie ma grupy produktów, które sprawiają, że tyjemy. Za wzrost wagi w dużej liczbie przypadków odpowiada zbyt duża podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania, dlatego w tłusty czwartek warto odłożyć dietę na bok, by cieszyć się słodką rozpustą. Tylko ile właściwie kalorii ma pączek? No właśnie, tutaj jest dość spora rozbieżność.

Ile kalorii ma jeden pączek? Tyle, co średni obiad

Jedna drożdżowa kulka z nadzieniem waży średnio 85 gramów i potrafi dostarczyć od 250 do nawet 500 kalorii. Jednak wpływ na to ma wiele czynników. Średni pączek z cukrem pudrem i powidłami będzie miał ok. 250-280 kalorii. Natomiast pączek z budyniem i słodką polewą czy glazurą to już mocno ponad 400. Najbardziej kaloryczne są oczywiście pączki z dużą ilością słodkiego nadzienia, na przykład kremów czekoladowych obficie polane lukrem lub inną kolorową polewą z posypką, lub kawałkami orzechów, czy pokruszonych ciasteczek. Taki pączek bez wątpienia jest pyszny, ale dostarczy nam blisko 500 kalorii.

Na kaloryczność pączków wpływa także sposób ich przygotowania. Jeśli stawiamy na fit wersję i zamiast smażenia zdecydujemy się na pieczenie pączków (chociaż niektórzy uważają, że takie pączki to nie są pączki) obetniemy kaloryczność o niemal 30 procent. Tradycyjnie pączki smaży się na smalcu i ten sposób jest najbardziej kaloryczny, ale także najsmaczniejszy. 

Trzeba jednak pamiętać, że nie przytyjemy od jednego, czy nawet pięciu pączków zjedzonych w tłusty czwartek. Żeby utrzymać zdrowie i odpowiednią wagę, liczy się to, jaki sposób odżywiania towarzyszy nam na co dzień. Także nie przejmuj się i zajadaj pączuchy bez wyrzutów sumienia, a po uczcie wybierz się na dłuższy spacer lub na lodowisko - ruch to zdrowie, a pączki to szczęście, smacznego!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.