Tłusty czwartek 2023. Czy dziś jest tłusty czwartek? Skąd wzięła się tradycja jedzenia pączków?

Wiele osób z niecierpliwością odliczało już dni. W końcu w tłusty czwartek, trudno nie skusić się na słodkiego pączka, nawet jeśli naszym postanowieniem noworocznym było trzymanie diety. Czy dziś jest tłusty czwartek?

Statystyczny Polak w tłusty czwartek zjada ok. trzech pączków. Ile dziś zjemy? W końcu jest tłusty czwartek, czyli dzień, w czasie którego cukiernicy mają ręce pełne roboty, a kolejki za słodkimi pączkami ustawiają się już od samego rana. To także dzień, w którym pozwalamy sobie na skosztowanie faworków, oponek i innych tłustych słodkości. Dlaczego w ostatni czwartek karnawału zajadami się właśnie takimi smakołykami?

Zobacz wideo Pączki! Testujemy, próbujemy i sprawdzamy ceny rozkosznego deseru

Czy dzisiaj jest tłusty czwartek? Skąd pochodzi tradycja jedzenia pączków?

Tłusty czwartek to dzień, który kochamy praktycznie wszyscy. Dla wielu to czas bezkarnego objadania się pączkami i faworkami. Czy dziś jest tłusty czwartek? To święto przypada w 2023 roku dokładnie 16 lutego. Jest ono jednak ruchome - wypada zawsze w ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed świętami Wielkiej Nocy. 

Ciasto na pączki dzień wcześniej. Ułatwi ci to pracę w kuchni.Ciasto na pączki dzień wcześniej? Sprawdź jak je przechowywać

To symbol, że rozpoczyna się ostatni weekend karnawału, który nazywany jest także ostatkami, a w niektórych regionach Polski - zapustami. Czas zabaw, świętowania, który poprzedza wielki post, oznaczający odliczanie do Wielkanocy. 

Robert Makłowicz dzieli się przepisem na obłędne pączkiPączki Magdy Gessler? Nie teraz. Robert Makłowicz dzieli się przepisem

Sama tradycja tłustego czwartku nie ma jednak związku z religią. To zwyczaj pogański, który był powiązany ze zmianą pór roku. Z okazji pożegnania zimy, a powitania wiosny objadano się tym, co tłuste. I wcale nie były to pączki. Jedzono wówczas słoninę, tłuste mięsa i boczek. Miało być obficie, ale nie słodko. Co więcej - pierwsze pączki w niczym nie przypominały polukrowanych kuleczek, które znamy dzisiaj. Zamiast marmolady czy konfitury, były... słoniną, a przyrządzano je z ciasta chlebowego. 

Więcej o: