Pentagon ostrzega: Jesz produkty z makiem? Możesz oblać testy narkotykowe

Departament Obrony USA wydał ostrzeżenie skierowane do personelu wojskowego. Zaleca w nim, aby żołnierze unikali produktów, które zawierają mak. Spożywanie maku może bowiem wpływać na wynik testów narkotykowych ze względu na skażenie morfiną lub kodeiną.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ciasta i ciasteczka z makiem, bajgle, muffiny, a także inne potrawy, które mogą go zawierać - na to powinni uważać wojskowi w Stanach Zjednoczonych. Pentagon ostrzega bowiem, że spożycie przez nich maku może niekorzystnie wpłynąć na rezultaty testów narkotykowych.

Strucle, makowce, kluski, kutie i łamańce, czyli o maku - najbardziej polskim składniku Ciągle tylko ten niebieski, a co z białego maku? Pytamy cukierników

Przypomniał o tym podsekretarz obrony ds. personelu Gilbert Cisneros Jr. w opublikowanej niedawno notatce. Zauważył, że naturalny mak może zawierać takie substancje, jak kodeina czy morfina, których wykrycie w organizmie jest równoznaczne z oblaniem testu narkotykowego. To może z kolei doprowadzić do "osłabienia zdolności departamentu do identyfikowania nielegalnego zażywania narkotyków" - napisał podsekretarz. Testy przeprowadzane są regularnie, aby zapewnić bezpieczeństwo i gotowość do reagowania.

Zobacz wideo Po czym poznać, że nasi bliscy są uzależnieni od używek?

Decyzja departamentu podyktowana jest względami ostrożności. Cisneros zauważa, że już w 1998 roku stwierdzono wpływ spożywania maku na wyniki testów, co potwierdziły kolejne badania przeprowadzone w ubiegłym roku. Jednak najnowsze dane wykazały, że w niektórych ziarnach maku poziomy kodeiny i morfiny mogą być wyższe, niż wcześniej sądzono. Dlatego wydano ostrzeżenie, które ma obowiązywać do momentu, aż Pentagon nie poszerzy wiedzy na ten temat.

Gdy będziemy mieli więcej informacji, odpowiednio zmienimy tę politykę

- napisał podsekretarz.

Czym jest kodeina? Czym jest morfina?

Kodeina jest często wykorzystywana jako składnik leków. Jest wydawana bez recepty, a cechuje się właściwościami zbliżonymi do morfiny. To środek przeciwbólowy, przeciwkaszlowy, antyprzeziębieniowy. Kodeina znajduje się np. w syropach na kaszel. Długotrwałe stosowanie substancji kończy się uzależnieniem.

Ok. 60% kodeiny jest wydalane w ciągu dnia wraz z moczem. Substancja działa od dwóch do sześciu godzin. Zbyt wysokie stężenie kodeiny w organizmie może skutkować przykrymi konsekwencjami. Nawet małe dawki są w stanie wywołać takie objawy jak: wymioty, nudności, zaparcia, świąd lub oszołomienie. Regularne zażywanie leków z kodeiną grozi wystąpieniem otępienia, apatii, nadmiernej senności oraz zawrotów głowy. Ponadto niektórzy pacjenci wskazywali, że kodeina wywołała u nich reakcje alergiczne, w tym np. wysypkę lub swędzenie skóry. Kodeina osłania koncentrację, w związku z czym nie powinna być zażywana przez osoby, które prowadzą samochód.

Kodeina jest w stanie wywołać uzależnienie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne Kodeina - jako narkotyk? Działanie i skutki uboczne stosowania kodeiny

Morfina również ma szerokie zastosowanie lecznicze. Wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, przeciwkaszlowe. Ponadto ma właściwości uspokajające. W praktyce morfina jest stosowana tylko wtedy, gdy nie można już wesprzeć się innymi medykamentami. Morfina jest bowiem substancją, której dawki trzeba stale zwiększać, żeby zadziałała tak, jak na początku. Organizm ludzki po prostu się do niej przyzwyczaja (zresztą jak do wszystkich opiatów). Nie ma nic złego w krótkotrwałym stosowaniu leków przeciwbólowych na bazie morfiny, zawsze jednak musi się to odbywać pod kontrolą lekarza. Substancja wykorzystywana jest np. po operacjach, w stanach niedokrwienia mięśnia sercowego oraz po zawale. 

Niestety, bardzo szybko uzależnia. Właśnie dlatego morfinę uznaje się za niebezpieczny środek. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że morfina to najważniejsza substancja psychoaktywna zawarta w opium. Przyjęcie zbyt dużej dawki morfiny może skończyć się śpiączką lub niewydolnością oddechową.

Przyjęcie zbyt dużej dawki morfiny może skończyć się śpiączką lub niewydolnością oddechową. Substancję zalicza się - podobnie jak kodeinę, heroinę czy metadon - do opiatów. Morfina - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Zażywanie morfiny łączy się z wieloma skutkami ubocznymi. Do najczęściej występujących zalicza się m.in.:

 • zmniejszenie uczucia głodu (morfiniści są niedożywieni);
 • obniżenie libido;
 • zaburzenia układu pokarmowego, w tym: zaparcia, nudności, wymioty;
 • zatrzymanie moczu;
 • bradykardia;
 • rozleniwienie, brak motywacji, apatia, słaba wola;
 • zwężenie źrenic, zaburzenia widzenia, słaba reakcja na światło;
 • utrata równowagi;
 • otępienie, utrata świadomości;
 • zaburzenia oddychania;
 • spowolnienie ruchowe;
 • senność;
 • potliwość;
 • spadek ciśnienia tętniczego.

Źródło: CBS News, CNN, Zdrowie Gazeta.pl

Więcej o: