Co to jest wielki post? Ile trwa wielki post? Dla chrześcijan ten czas ma szczególne znaczenie

Co to jest wielki post? To okres, który poprzedza Święta Wielkanocne, a więc dla wierzących ma szczególne znaczenie. W tym czasie chrześcijanie przygotowują się do celebrowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ile trwa wielki post? Wyjaśniamy.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielkanoc 2023 coraz bliżej. To jeden z najważniejszych momentów w roku dla chrześcijan. To właśnie w Niedzielę Wielkanocną celebruje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zanim jednak do tego dojdzie, wierni muszą odbyć wielki post.

Co to jest wielki post? Szczególny czas dla chrześcijan

Co to jest wielki post? To okres przypadający przed Wielkanocą. W tym czasie chrześcijanie przygotowują się do późniejszego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Jest czasem skupienia, refleksji i pokuty dla wiernych. Należy wówczas powstrzymać się od hucznych zabaw i imprez. W przeszłości, gdy rozpoczynał się wielki post, chowano nawet instrumenty muzyczne.  

W czasie wielkiego postu w kościele odbywają się msze z drogą krzyżową. Podczas takich nabożeństw wierni odtwarzają drogę Jezusa na śmierć.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. "Przed Wielkanocą oczekują od nas głębokiej skruchy"

Ile trwa wielki post? Liczby są rozbieżne

Ile trwa wielki post? Co do zasady 40 dni, jednak, co ciekawe, nie wlicza się do niego sześć niedziel, w związku z czym rzeczywisty czas od rozpoczęcia wielkiego postu do jego zakończenia to 46 dni.

Kiedy rozpoczyna się wielki post? Zawsze w Środę Popielcową. W tym roku był to 22 lutego. Tego dnia wiernych obowiązuje post ścisły.

Wielki postKiedy rozpoczyna się wielki post? Poznaj tradycje poprzedzającą wielkanoc

Co to jest post ścisły? Łączy dwa rodzaje postu

Co to jest post ścisły? To dzień, kiedy należy ograniczyć spożywanie pokarmów i nie objadać się (tzw. post ilościowy) - zaleca się zjedzenie jednego posiłku do syta oraz dwóch mniejszych - a także zrezygnować z jedzenia potraw mięsnych (post jakościowy). Należy ograniczyć również słodycze. Można jednak spożywać ryby oraz dania wegetariańskie.

Ryba z sosem tatarskimŚroda Popielcowa. Co na obiad, gdy obowiązuje ścisły post? Mamy dwa przepisy

Kogo obwiązuje post ścisły? Wiernych w wieku od 18. do 60. lat. Z postu ścisłego zwolnieni są ci, którzy nie mogą go przestrzegać ze względu na stan zdrowia. Z kolei osoby, które ukończyły 14 lat, powinny w ciągu całego życia zachowywać wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki i w Środę Popielcową. Wytyczne mówią, że poza Środą Popielcową post ścisły obowiązuje też w Wielki Piątek.

Co można jeść w wielki post?

W czasie wielkiego postu nie obowiązują szczególne wytyczne dotyczące jedzenia. Wyjątkiem są wspomniane już Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek, kiedy obowiązuje post ścisły. Wtedy trzeba zrezygnować z potraw mięsnych i wywaru z mięsa. Można jednak jeść produkty pochodzenia zwierzęcego, np. nabiał, choć jeszcze w XIX wieku również i to było niedozwolone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego dnia jeść ryby i owoce morza. Poza tym post jakościowy, czyli taki, kiedy rezygnuje się z mięsa, obowiązuje osoby wierzące w każdy piątek roku, nie tylko w okresie wielkiego postu.

W dni, kiedy obowiązuje post ścisły, należy także ograniczyć spożywanie pokarmów. Oznacza to, że powinno się zjeść tylko jeden posiłek do syta i dwa mniejsze. 

Więcej o: