Coca-Cola nie ma dobrych wieści. Możemy się pożegnać ze starymi cenami

Coca-Cola poinformowała, że w związku z publikacją wyników z czwarty kwartał 2022 roku, zmuszona jest podnieść ceny napojów. Decyzja ma dotyczyć wszystkich rynków. Powodem są rosnące koszty produkcji. Jest to zupełnie inny sposób działania niż ten, który przyjął bezpośredni konkurent marki, czyli Pepsi.

Więcej nowości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Coca-Cola ma złe wieści. Ceny znów pójdą w górę

Coca-Cola podwyżkę cen w 2023 roku tłumaczy rosnącymi kosztami produkcji. Koncern podjął taką decyzję po publikacji wyników finansowych za ostatni kwartał poprzedniego roku. 

Jak zauważa Reuters, jest to zupełnie inna strategia niż ta, którą przyjęła Pepsi, a więc bezpośredni konkurent Coca-Coli. Firma, do której należy Pepsi, twierdzi bowiem, że większość podwyżek ma już za sobą. Reuters podkreśla jednak, że o ile średnia cena Coca-Coli w ubiegłym roku wzrosła o 11 proc., o tyle średnia cena Pepsi o 14 proc.

Dyrektor generalny Coca-Coli, James Quincey, zapowiada, że koncern będzie podnosić ceny swoich napojów na całym świecie. Ma to jednak robić w "umiarkowanym tempie". Na razie nie wiadomo więc, ile przyjdzie nam zapłacić za butelkę gazowanego napoju. Analitycy, na których powołuje się Reuters, twierdzą, że "siła marki Coca-Coli daje jej możliwość ustalania cen w swojej kategorii na poziomie wyższym od konkurencji".

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Inflacja nie omija nikogo. McDonald's też drożeje

Niedawno informowaliśmy o tym, że McDonald's kolejny raz podniósł ceny burgerów i cheeseburgerów. Restauracja, która serwowała szybkie i tanie jedzenie, nie jest już taka tania.

Najbardziej zauważalne było to podczas sezonowej oferty. Tak przedstawiały się ceny Burgera Drwala podczas tegorocznej i zeszłorocznej oferty:

  • Burger Drwala klasyczny - 24,90 zł; w zeszłym roku kosztował 18,60 zł;
  • Burger Drwala podwójny - 29,90 zł; w zeszłym roku kosztował 21,60 zł;
  • Burger Drwala z kurczakiem - 24,90 zł; w zeszłym roku kosztował 18,60 zł;
  • Burger Drwala z żurawiną - 26,40 zł; w zeszłym roku kosztował 19,20 zł.

Wzrosły również ceny kanapek z podstawowej oferty. Za cheeseburgera trzeba zapłacić 6,90 zł, a więc jego cena wzrosła o 40 groszy. Tyle samo kosztują m.in. Chikker, Jalapeno Burger czy Kurczakburger.

Źródło: Reuters

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.