Trafiło ci się kiedyś takie jajko? Wyjaśniamy, dlaczego tak wygląda. Popularne przekonanie to mit

Czasem, choć niezbyt często, zdarza się, że w jednym jajku znajdują się dwa żółtka. Niektórym może się wydawać, że to kwestia negatywnych zmian, które zachodzą w organizmach kur pod wpływem faszerowania antybiotykami. Takie przekonanie to jednak mit. Powodem obecności dwóch żółtek jest coś zupełnie innego.

Więcej treści kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dwa żółtka w jednym jajku w niektórych osobach mogą wzbudzać niepokój. Jest to bowiem pewne odstępstwo od ogólnie przyjętej normy, którą jest występowanie w każdym jajku jednego żółtka. Część osób obwinia za ten stan antybiotyki, które podawane są kurom. Nie jest to jednak prawda.

Zobacz wideo Królowa śniadań, czyli pasta jajeczna na trzy sposoby

Skąd dwa żółtka w jednym jajku? Chodzi o wiek

Za pojawienie się dwóch żółtek w jednym jajku odpowiada układ rozrodczy kury, a dokładnie jej wiek. Tak wyglądające jajka mogą złożyć głównie bardzo młode kury lub, z drugiej strony, takie, które są już na krańcu swoich zdolności rozrodczych. Podwójne żółtko jest więc wynikiem zmian hormonalnych, a nie mutacji ani antybiotyków. Warto dodać, że takie odstępstwa zdarzały się już wiele lat temu, gdy produkcja jaj jeszcze nie miała takiej skali, jak obecnie. Jajka z dwoma żółtkami były znoszone również przez kury, które hodowano w przydomowych gospodarstwach. Jeżeli więc traficie na jajko, w którym jest podwójne żółtko, nie obawiajcie się. Możecie je bez przeszkód zjeść.

W społeczeństwie występują nawet pewne przesądy na ich temat. Mówi się, że jajko z dwoma żółtkami ma przynieść szczęście osobie, która na nie trafiła, a także, że podwójne żółtka zapowiadają posiadanie wielu dzieci. To oczywiście tylko przesądy, a nie potwierdzone naukowo teorie, więc podajemy je jedynie w ramach ciekawostki.

Podwójne żółtka sposobem na biznes

Niektórzy producenci jaj, głównie w USA, postanowili wykorzystać jajka z podwójnym żółtkiem, żeby więcej zarobić. Wynajdują je i sprzedają drożej niż te standardowe. "Double Yolkers", bo pod taką nazwą należy ich szukać, gwarantują po dwa żółtka w każdej sztuce. Jak udaje im się znajdować je z taką precyzją? Dzięki naświetlaniu pod odpowiednim światłem. Dzięki niemu są w stanie stwierdzić, czy w środku jest jedno żółtko, czy dwa.

Więcej o: