Kiedy sadzić lawendę i do czego ją wykorzystać? Dzięki niej zwalczysz komary... ale też zjesz pyszne lody

Sadzenie lawendy rozpoczyna się właśnie w pierwszych dniach wiosny. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy nie jest za wcześnie, to zdecydowanie możesz kupić sadzonki. Lawenda nie tylko odstraszy komary latem, ale także przyda się w kuchni. Zdradzimy kilka pysznych zastosowań.
Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Lawenda w doniczkach to świetny pomysł na dekorację balkonu. Tego typu roślina nie tylko będzie długo cieszyła swoim wyglądem, ale także odstraszy komary. Jej wyjątkowy zapach, choć nieprzyjemny dla owadów umila letni wieczór. Dodatkowym atutem lawendowego ogródka jest możliwość wykorzystania kwiatów do wielu pysznych potraw.

Lawenda - kiedy przycinać, sadzić i jak dbać o rośliny?

Lawenda wąskolistna to krzew wiecznie zielony. Choć odmian tej rośliny jest dość dużo, to jednak największym uznaniem i popularnością cieszą się drobne fioletowe kwiatuszki. Lawendę można uprawiać, wysiewając ją z nasion, jednak, aby móc cieszyć się z kwiatów tego samego roku warto skorzystać z sadzonek.

Już teraz można kupić małe krzaczki. Najlepiej znaleźć profesjonalnego szkółkarza, dzięki czemu odpowiednia jakość daje większą gwarancję powodzenia w uprawie. Lawenda jest podatna na choroby stąd już na starcie zwróć uwagę na to czy roślina nie jest obeschnięta lub ma niewiele liści. 

Przed posadzeniem lawendy warto dodać do ziemi nieco piasku lub drobnych kamyczków, ponieważ roślina lepiej rozwija się w rozluźnionej glebie. Postaw lawendę w nasłonecznionym miejscu i pamiętaj o regularnym podlewaniu. Nie wolno przesuszyć sadzonki, ani wlać zbyt dużo wody. Wystarczy, że podłoże będzie lekko wilgotne.

Przycinanie lawendy dzielimy na pielęgnacyjne oraz pozyskiwanie bukietów. W tym pierwszym wypadku zabieg należy wykonać jesienią, najlepiej we wrześniu. Nie rób tego wiosną, ponieważ może dojść do osłabienia kwitnienia krzewu. Zbiór kwiatostanu najlepiej przeprowadzić w pierwszej fazie kwitnienia, dzięki temu lawenda ma więcej aromatu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

 

Lawenda w kuchni. Do czego się przyda?

Lawenda nie tylko cieszy oko, pięknie pachnie, czy odstrasza komary. Zebrana w ciągu lata i wysuszona idealnie nadaje się, chociażby do walki z molami w szafie. Jednak zastosowań lawendy jest znacznie więcej. Jej aromat doceniany jest także w kuchni.

Przede wszystkim jest idealną przyprawą. Dodając kwiaty oraz listki nadasz potrawie prowansalskiego charakteru. Do deserów warto zastosować cukier z lawendy, który możesz zrobić samodzielnie. Wystarczy wsypać do pojemnika cukier i włożyć do środka kilka gałązek lawendy. Cukier zaabsorbuje jej aromat.

 

Ciesząc się zapachem kwiatów lawendy, możesz latem przygotować następujące pyszności:

  • lemoniadę lawendową,
  • lody lawendowe,
  • makaroniki lawendowe,
  • placuszki z borówkami i lawendą,
  • konfitury z dodatkiem lawendy,
  • stek z masłem ziołowym,
  • pieczone ziemniaki z lawendą,
  • ciasta i ciasteczka,
  • drób w ziołach,
  • ryby duszone na maśle z kwiatami lawendy,
  • herbata z syropem lawendowym.
 

Przepis na lawendowe lody

Składniki:

  • garść borówek,
  • 6 gałązek lawendy,
  • puszka skondensowanego mleka,
  • 100 g cukru pudru.

Sposób przygotowania:

  1. Kwiaty lawendy wrzucamy do garnuszka, zalewamy pięcioma łyżkami mleka. Podgrzewamy, nie doprowadzając do wrzenia.
  2. Studzimy, a następnie wlewamy resztę mleka. Wstawiamy na noc do lodówki. Rano przecedzamy, i pozbywamy się kwiatów.
  3. Wlewamy wszystko do miksera i ubijamy, dodając cukier puder. 
  4. Mrożone borówki zalewamy wrzątkiem. Blendujemy i wlewamy do ubitej piany. Dokładnie mieszamy.
  5. Masę przekładamy do pojemniczków i umieszczamy w zamrażarce.
  6. Pozostawiamy na kilka godzin lub na całą noc.

Następnego dnia wyciągamy lody i podajemy z ulubionymi dodatkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.