Śniadanie Wielkanocne - czego nie powinno zabraknąć na stole? Sprawdź tradycyjne dania

Śniadanie wielkanocne jest wyjątkowym okresem w roku. To właśnie z tego powodu dania, które zostaną postawione na stole powinny być przygotowane z najwyższą dokładnością. Co więc przygotować, aby rodzinny czas spędzić miło i smacznie? Przedstawiamy sprawdzone menu.

Czas Świąt Wielkanocnych jest uznawany za najważniejsze święto chrześcijańskie. Podczas tego okresu wspomina się misterium Jezusa Chrystusa, czyli czas męki, śmierci i zmartwychwstania. Polska tradycja od wielu lat wskazuje, że te wyjątkowe święta spędza się wśród najbliższych przy jednym, zapełnionym jedzeniem stole. Na śniadaniu wielkanocnym zbiera się pokarmy poświęcone dzień wcześniej, czyli w Wielką Sobotę. Dodatkowo przygotowuje się tradycyjne dania, a niektórych z nich z pewnością nie może zabraknąć. Jakie potrawy przyrządzić, aby wszyscy zgromadzeni goście byli zadowoleni? Przygotowaliśmy sprawdzone menu.

Zobacz wideo Przepis na idealny żurek

Tradycyjne wielkanocne menu

Sięgając pamięcią do świąt z dawnych lat można sobie przypomnieć posiłki, których wtedy się smakowało. Niektóre z nich gotowane są co roku, inne to nowości na świątecznym stole. Pierwsze danie, które każdemu nasuwa się na myśl, to barszcz biały oraz żurek. Te zupy podawane są z produktami, które znajdowały się w święcące. Dodatkowo najczęściej gotuje się je na wywarze ze swojskiej kiełbasy i warzyw. Jeśli jednak chce się odejść od tradycyjnej reguły, można przygotować zupę chrzanową. Zaraz za zupami, na stole muszą pojawić się jajka, które są symbolem Wielkanocy. Ten produkt jest na tyle uniwersalny, że można wykonać go w wielu wariantach smakowych. Najpopularniejsze jednak są jajka faszerowane, a także te z majonezem. Jak są jajka to musi pojawić się również wędlina i przeróżne kiełbasy. One podawane z domowymi sosami, dopełniają całość. Przygotowując wielkanocne śniadanie nie można także zapomnieć o królowej wszystkich imprez. Jest nią oczywiście sałatka jarzynowa, która nie ma sobie równych. Na stole można również znaleźć śledzie pod pierzynką, pasztety, ćwikłę, czy pieczenie. Dla osłody i przełamania smaków wykonuje się też liczne ciasta. Do tych najsławniejszych można zaliczyć sernik, babkę, a także mazurki. Nie może również zabraknąć paschy i słodkiego przekładańca.

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: