Zrobiła zakupy w warzywniaku, pokazała paragony. Od patrzenia na cenę papryki może rozboleć głowa

Wydawać by się mogło, że o inflacji i wysokich cenach powiedziano już wszystko. Nie sprawia to jednak, że się do nich przyzwyczailiśmy. Nadal na zakupach z ciężkim sercem wyjmujemy portfel, gdy przychodzi pora płacenia. A nasi czytelnicy wciąż przysyłają nam paragony ze sklepów. Od patrzenia na niektóre ceny może zrobić się słabo.

Więcej nowości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czytelniczka pokazała, ile zapłaciła w warzywniaku. "Najdroższa sałatka jarzynowa"

Paragony z lokalnego warzywniaka przysłała nam pani Daria z warszawskiej Białołęki. Na jednym widzimy zakupy za 45,89 zł, na drugim za 80,46 zł. Czytelniczka kupiła sporo produktów, ale ceny niektórych mogą przyprawić o zawrót głowy. Na pierwszym paragonie uwagę zwraca przede wszystkim cena cebuli. Za kilogram tego warzywa trzeba zapłacić aż 6,80 zł. Pani Daria kupiła nieco ponad 0,6 kg, więc zapłaciła 4,52 zł.

Na drugim rachunku wzrok na dłużej zatrzymuje się przy papryce. Cena za kilogram tego warzywa to aż 21 zł! W rezultacie za niespełna 1,4 kg trzeba zapłacić prawie 30 złotych...

To będzie najdroższa w życiu sałatka jarzynowa na święta

- skomentowała pani Daria.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Oto trzy najważniejsze powody

Papryka staje się towarem luksusowym, cebula bije rekordy

Zarówno o cenach papryki, jak i cebuli pisaliśmy już w Haps.pl i Gazeta.pl. Biorąc pod uwagę zdjęcia, które krążyły wówczas po sieci, można powiedzieć, że nasza czytelniczka miała szczęście i mimo wszystko kupiła paprykę dość tanio. Są bowiem miejsca, w których za czerwoną paprykę trzeba zapłacić nawet 35 zł/kg! Sprawia to, że dla wielu osób staje się towarem wręcz luksusowym.

Co prawda widziałam na Make Life Harder śmieszki z ceny papryki za kilogram, ale jak dziś w supermarkecie po zważeniu wyskoczyło mi 8,50 zł za jedną sztukę, to pierwszy raz w życiu odłożyłam w dziale warzywnym rzecz z powodu ceny

- mówiła wówczas Ula z Warszawy.

Cebula również drożeje na potęgę, o czym pisaliśmy na początku marca. "Producenci i handlowcy zaczynają się zastanawiać, czy cebula będzie sprzedawalna, czy cena będzie akceptowana. Obecnie cena cebuli jest od 4 do 4,60 zł za kg. Pada rekord dotąd nienotowany. Cena cebuli doszła do euro za kilogram" - powiedział w rozmowie z portalem sadyogrody.pl Maciej Kmera, ekspert Rynku Bronisze, którego cytowaliśmy w Next Gazeta.pl.

Ekspert tłumaczył też, dlaczego cebuli jest mało. "W zagłębiu produkcyjnym, głównie krajach Beneluxu i północnej Francji, ubiegłoroczne zbiory nie udały się ze względów klimatycznych. Były upały, susze, a potem przyszły ulewy" - mówił.

Organizacje skupiające rolników ostrzegały wówczas, że nie tylko cebula w tym roku będzie droga. Aleksander Poznański z Wielkopolskiej Izby Rolniczej cytowany przez Interię wskazywał na czynniki, które zaskoczeniem nie są. "Jak ma nie być drożej, skoro tak wzrosły ceny energii, gazu, ogrzewania. Cenowo może czekać nas armagedon" - powiedział.

Na paragonie pani Darii uwagę zwraca też cena jaj. Za 10 sztuk trzeba zapłacić 13,50 zł, co oznacza, że jedno jajko kosztuje aż 1,35 zł. Może się wydawać, że to niewiele, ale kiedyś cena za sztukę nie przekraczała złotówki. W naszym tekście, w którym wspominaliśmy lata 90., pisaliśmy, że za jedno jajko w 1995 roku trzeba było zapłacić 29 groszy, w 1998 roku 30 groszy, a w 1999 r. 32 grosze. Bardzo zmieniły się też ceny cebuli. W tamtych latach kilogram kosztował odpowiednio 66 groszy, 1 zł, oraz 1,22 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.