Kiedy sadzić truskawki, aby zbiory były obfite? Odpowiedni termin już niedługo, dlatego lepiej go nie przegapić

Termin sadzenia truskawek jest bardzo kluczowy, kiedy to zależy nam na dobrych i licznych zbiorach, a także na odpowiednim smaku owoców. Data ta zbliża się wielkimi krokami, dlatego już dziś warto przygotować się na ich hodowanie.
Zobacz wideo Brownie z truskawkami i musem czekoladowym

Uprawa truskawek nie jest zajęciem skomplikowanym, czy trudnym. Poradzi sobie z nią nawet osoba początkująca, która z hodowlą owoców nigdy nie miała styczności. Aby truskawki wyrosły duże i soczyste należy jednak pamiętać o pewnych zasadach, do których trzeba się stosować. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, w jakim momencie najlepiej zasiać owoce oraz jakie podłoże gwarantuje najlepszą uprawę.

Jak uprawiać truskawki?

Przed zasadzeniem owoców należy znaleźć odpowiednie miejsce. Powinno znajdować się w słonecznym obszarze, w innym wypadku owoce mogą wyrosnąć drobne i niezbyt słodkie. Do takiego miejsca świetnie się sprawdzi kawałek działki, jeśli jednak jej nie posiadamy, balkon i doniczki również będą odpowiednie. Drugą sprawą jest określenie jakości gleby. Truskawki dobrze się przyjmą na lekkiej powierzchni, która bogata jest w próchnicę. Przed ich zasadzeniem warto też sprawdzić pH podłoża, ponieważ lekko kwaśna gleba sprzyja rośnięciu owoców. Pamiętać również trzeba o dobrym nawodnieniu rośliny. Jeśli pora roku jest wyjątkowo sucha trzeba dostarczać owocom odpowiedniej porcji wody. Jej niedobór może spowodować, że owoce będą mniej soczyste i dużo mniejsze. 

Kiedy zasadzić truskawki?

Na rynku możemy rozróżnić 3 typy sadzonek truskawek. Każda z nich charakteryzuje się inną datą zasadzenia, lecz sposób dbania za bardzo się nie różni. Możemy wyróżnić

  • sadzonki zielone - charakteryzują się tym, że są zakopane bezpośrednio w gruncie przed samą sprzedażą. Następnie są sprzedawane z gołymi korzeniami i oznacza to, że trzeba je jak najszybciej posadzić. Dostępne są dwa terminy, kiedy to można je zakupić. Pierwszy z nich wypada na jesień, dokładniej od września. Kolejny to termin wiosenny, kiedy to kończą się ostatnie przymrozki, a rozpoczyna się wegetacja. Przypada to na kwiecień i maj.
  • sadzonki figo - wykopywane są na zimę z podłoża i następnie przechowywane w chłodniach.  Ich sadzonki dostępne są w okresie wiosennym i utrzymuje się to do lata. Owoce bardzo szybko rosną, a okres owocowania wynosi od 8 do 10 tygodni. Można je zobaczyć w sprzedaży od początku marca do czerwca i to właśnie ten termin jest odpowiedni do ich sadzenia. 
  • sadzonki doniczkowe - dostępne są praktycznie przez cały sezon. Można je sadzić już od połowy marca nawet do listopada. Pamiętać jednak trzeba, że sadzonki truskawek w doniczkach po posadzeniu będą owocować dopiero w następnym roku.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.