Młoda kapusta - przepis, który pamiętasz z dzieciństwa. Nawet nie wyjmuj masła z lodówki - babcia by się obraziła

Gdybyśmy mieli odpowiadać w "Milionerach" na pytanie, jaka jest młoda kapusta, a odpowiedzi byłyby następujące: a - smaczna, b - aromatyczna, c - delikatna, d - rozkoszna, najpewniej żadne koło ratunkowe by nam nie pomogło. Powód? Wszystkie odpowiedzi są poprawne, ale tylko w jednym przypadku. Jak zrobić młodą kapustę wartą miliona zachwytów? Babcie miały na to patent. I nie było tam masła, a inne "tłuste".

Więcej przepisów na dania z wiosennych warzyw znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Pamiętacie niedzielne obiady z dzieciństwa, na przykład u babci na wakacjach? Obowiązkowo młode ziemniaczki z koperkiem, porządny kawałek kotleta (schabowego lub mielonego) i ona - istna perfekcja, czyli babcina młoda kapusta. Możliwe, że za bardzo emocjonalnie to zabrzmi, ale to coś więcej niż dodatek do obiadu. To zapach wspomnień i smak beztroski. Jak zrobić młodą kapustę, by smakowała, jak za dawnych lat? Babcie nie szastały masłem. Zamiast tego w ruch szedł smalec, najlepiej ze skwarkami. Nie musisz się martwić, że smak smalcu zdominuje delikatne warzywo. Przeciwnie - przez wyższą temperaturę dymienia, duszona na smalcu kapusta będzie delikatniejsza i smaczniejsza. Do tego cebulka, marchewka i koperek i wymarzony obiad gotowy. 

Zobacz wideo

Młoda kapusta - przepis, którego nie powstydzi się żadna babcia

Składniki:

  • 1 główka młodej kapusty
  • 1 marchewka
  • pół pęczka koperku
  • 1 średnia cebula
  • sól, pieprz, liście laurowe i ziele angielskie
  • smalec (porządna łyżka)

Sposób wykonania:

  1. Kapustę oczyść i poszatkuj. Marchewkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach, a cebulę pokrój w kostkę. 
  2. W szerokim garnku lub dużym rondlu rozgrzej smalec i dodaj cebulę. Kiedy się zeszkli, dodaj startą marchewkę i chwilę całość podduszaj. Następnie dodaj kapustę, zmniejsz moc palnika i dodaj pół szklanki wody lub warzywnego bulionu oraz koperek. Dodaj również kilka listków laurowych i 3-4 kulki ziela angielskiego.
  3. Duś pod przykryciem na wolnym ogniu, a kiedy kapusta będzie miękka, możesz ją zasmażyć. Jak to zrobić? Na patelni roztop łyżkę tłuszczu (w tym przypadku smalcu) i dodaj łyżkę mąki. Energicznie zamieszaj, a kiedy utworzy się gęsta i jednolita masa, zawartość patelni przełóż do garnka z kapustą. 
  4. Całość podduszaj jeszcze chwilę i na samym końcu dopraw solą i pieprzem. Kiedyś do młodej kapusty dodałam także odrobinę gałki muszkatołowej - pasowała idealnie, ale dziś zostańmy przy babcinych sposobach. 

Wskazówka: Zanim wrzucisz do garnka młodą kapustę, możesz wcześniej podsmażyć boczek lub kiełbasę. Dodasz wówczas potrawie smaku i sprawisz, że może stać się ona samodzielnym daniem, a nie tylko dodatkiem do kotleta.

Więcej o:
Copyright © Agora SA