Kupił truskawki na bazarku. Gdy zapłacił, oniemiał. A i tak nie były najdroższe. Zobaczcie borówki

Ceny truskawek w niektórych miejscach mogą przyprawić o zawroty głowy. Przekonał się o tym boleśnie mieszkaniec warszawskiego Ursynowa, który nie mógł uwierzyć, ile zapłacił. Nie były to nawet najdroższe owoce, bardzo wysoka jest również cena borówek i to nie tylko na wspomnianym bazarku. W gdańskim warzywniaku, który odwiedziłyśmy, kosztowały jeszcze więcej.

Więcej nowości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na warszawskie targowisko wybrał się dziennikarz Fakt.pl. Rozmawiał tam z jednym z kupujących, który zdecydował się na łubiankę truskawek. Zapłacił za nią banknotem 100-złotowym, ale gdy dostał resztę, nie mógł uwierzyć, ile go to kosztowało.

Złapałem się za głowę

- mówi. Mężczyzna dostał od sprzedawcy z powrotem 58 zł, co oznacza, że za truskawki zapłacił 42 zł. Korzystając z okazji, dziennikarz sprawdził ceny również innych owoców. Nasz portfel zostanie porządnie przetrzepany, jeśli zdecydujemy się na czereśnie - kosztują tam aż 98 zł za kilogram. My również pisaliśmy o nich na Haps.pl. Zaraz obok znajdowały się brzoskwinie i nektarynki. Za nie trzeba zapłacić 48 zł za kg.

Wygląda na to, że towarem luksusowym stały się także borówki. Na wspomnianym targu w Warszawie kosztują 54 zł za kg. My jeszcze droższe widziałyśmy w jednym z warzywniaków w Gdańsku. Tam cena za kilogram to aż 75 zł! W sklepie dostępne były również truskawki za 19 zł/kg. Sprzedawczyni wyjaśniła jednak, że są to owoce z importu. Te zazwyczaj są tańsze.

Zobacz wideo Co zrobić z truskawek? Upiecz pyszną tartę rustykalną

Dlaczego owoce są takie drogie?

Inflacja, a także rosnące koszty energii i transportu robią swoje. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę, że sezon na truskawki dopiero się rozkręca. Najpierw pojawiają się zwykle owoce importowane z zagranicy i one są tańsze. Polskich truskawek szklarniowych jest mało, bo niewiele jest w naszym kraju takich szklarni - mówiła o tym w rozmowie z Haps.pl Aneta Koter z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Owoców

Dopiero w drugiej kolejności do sprzedaży trafiają polskie truskawki z upraw tunelowych. Dzieje się to mniej więcej w pierwszej połowie maja. Truskawki z gruntu, czyli te najlepsze, na które czekamy cały rok, pojawiają się najpóźniej, bo zwykle pod koniec maja lub na początku czerwca.

Czereśnie Polskie truskawki za 33 zł/kg. Dużo? To zobaczcie cenę czereśni z importu

Podobnie jest z czereśniami. Sezon na słodkie, polskie owoce trwa bardzo krótko. Najlepsze można kupić w czerwcu i na początku lipca. W maju dostępne są czereśnie importowane. Serwis rmf24.pl informował, że na giełdzie Bronisze można kupić czereśnie z Hiszpanii. Na razie za kilogram tych owoców w hurcie trzeba zapłacić aż 80 zł, a to i tak niższa kwota niż ta z poprzedniej dostawy. Wówczas importowane czereśnie kosztowały 110 zł! Z kolei polski sezon na borówki rozpoczyna się w okolicach lipca. Warto więc czekać na właściwy sezon zarówno w przypadku truskawek, jak i czereśni. Wówczas ceny spadają, a owoce są smaczniejsze.

Źródło: fakt.pl, inf. własna, rmf24.pl

Więcej o: