Nie czekaj na lato ani jesień. Już teraz zjedz pyszne grzyby o smaku kurczaka! Przepis na obiad z lasu

Domowy obiad o zapachu leśnych grzybów to marzenie wielu łasuchów. Choć na borowiki inne okazy trzeba jeszcze nieco zaczekać, to jednak już dziś można znaleźć w lasach inne rodzaje jadalnych skarbów lasu. Żółciak siarkowy cieszy się coraz większą popularnością i spotkasz go także w maju.
Zobacz wideo Kaszotto z kaszy gryczanej z grzybami

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż wiosną także można udać się na grzybobranie. Choć ten czas może wymagać nieco bardziej zaawansowanej wiedzy, to jednak warto udać się do lasu, aby poszukać nietypowych okazów. Żółciak siarkowy podbija kubki smakowe i zyskuje niemałą popularność.

Żółciak siarkowy - jak go rozpoznać i gdzie szukać?

Wiosną w lasach jest wiele grzybów cenionych przez kucharzy z całego świata. Smardze, czarnobiałki,  czernidłak kołpakowaty, szyszkówki, czy żółciak siarkowy. Ten ostatni gatunek zyskuje coraz większe uznanie, a w lasach można go spotkać pod koniec maja oraz w czerwcu. Owocniki to rodzaj huby o przepięknej barwie, która przyciąga wzrok już z daleka, co jest jego cechą charakterystyczną.

Z informacji zamieszczonych na stronie gov.pl wynika, iż potrafią rosnąć jeden na drugim i tworzyć kolonię składającą się nawet 400 sztuk. Ten nietypowy grzyb o zabarwieniu żółto-pomarańczowym można spotkać na przydrożnych drzewach liściastych, a najczęściej atakuje dęby, brzozy, wierzby i drzewa owocowe.

Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy grzyb, który znalazłeś jest jadalny, zgłoś się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że na miejscu pełnią dyżur grzyboznawcy oraz klasyfikatorzy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zjadać żółciaka siarkowego? Przepis na pyszny obiad o smaku kurczaka

Każdy, kto choć raz jadł żółciaka siarkowego, wie, że w smaku bardzo przypomina mięso z kurczaka. Dlatego najprostszy przepis na domowy obiad z tego grzyba to coś na kształt kotletów. Zasada jest taka sama jak podczas przyrządzania smażonej kani. 

Składniki:

  • kg żółciaka siarkowego,
  • dwa jajka,
  • sól,
  • pieprz,
  • bułka tarta,
  • olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Żółciaka siarkowego umyć dokładnie pod bieżącą wodą.
  2. W garnku zagotować wodę z solą. Wrzucić grzyby i gotować przez 10 minut.
  3. Odsączyć i osuszyć ręcznikiem papierowym.
  4. Pokroić w plastry, przełożyć do głębokiej misy. 
  5. Rozbić jajka z solą i pieprzem. Zalać żółciaka.
  6. Na talerz wysypać bułkę tartą. Obtoczyć grzyby.
  7. Smażyć na rozgrzanym oleju na złocisty kolor. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.