Dodajesz go do obiadu, a świetnie sprawdzi się jako oprysk na pomidory. Mszyce nie będą ci straszne

Kiedy zabieramy się za samodzielną uprawę warzyw, chcemy, aby plony były obfite i aby nic ich nie zaatakowało. Choć w sklepach dostępnych jest wiele chemicznych środków, czasem warto sięgnąć po naturalne, domowe metody. Ten domowy oprysk zdziała cuda na mszyce i zarazę ziemniaczaną. Główny składnik dodajesz do obiadów.
Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Sezon na uprawę domowych warzyw rozpoczęty. Wiele osób w swoim ogrodzie, a nawet na tarasach i balkonach, decyduje się na zasadzenie warzyw i owoców. Jednak trzeba liczyć się również z tym, że coś może zaatakować nasze sadzonki. Walkę z chorobami roślin warto więc zacząć od naturalnych składników i metod. W taki sposób nie narazimy ich na chemiczne rozwiązania, a przy tym nasza uprawa będzie ekologiczna i zdrowa. Jeśli zdecydowałeś się na zasadzenie pomidorów, możesz posiłkować się opryskiem zrobionym ze składnika, którego używa się w kuchni podczas gotowania.

Czosnek jako broń w walce ze szkodnikami na pomidorach

Można się dziwić lub nie, ale czosnek, który jest świetnym dodatkiem do każdego dania, okazuje się także skuteczny w walce ze szkodnikami. Trzeba go jednak odpowiednio przygotować, aby działał dobrze i szybko. Jak można przeczytać na poradnikogrodniczy.pl, wyciągi i wywary czosnkowe pomagają zwalczać nie tylko mszyce, lecz także przędziorki i mączliki. Zapobiegają również niektórym chorobom bakteryjnym i grzybowym. Dodatkowo ograniczają zarazę ziemniaczaną.

Jak wykonać wyciąg i wywar z czosnku? To bardzo łatwe

Do sporządzenia wywaru, a także wyciągu będziesz potrzebować sporej ilości ząbków czosnku. Najlepiej będzie jeśli przygotujesz ich około 30. Wywar i wyciąg robi się bardzo podobnie, jedyną zmienną jest to, że podczas przygotowywania wyciągu pomija się proces gotowania. Jak więc przygotować oba opryski? Czosnek obierz z łupin, a następnie przeciśnij przez praskę. Jeśli będziesz mieć większe kawałki, z którymi nie poradziło sobie urządzenie, powtórz proces lub rozgnieć je za pomocą widelca. Całość warzywa wrzuć do większego pojemnika i zalej 1 l wody. Taką mieszankę odstaw na około 24 godziny. Po tym czasie przelej całość do garnka i zagotuj (w przypadku robienia wyciągu pomiń ten krok). Po zagotowaniu odstaw wywar do przestudzenia i odcedź wszystko przez sitko. Płyn przelej do butelki ze spryskiwaczem i zaaplikuj na roślinę.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.