Zobaczyła cenę kurek na bazarku. "Chyba obtoczone w złocie". Cała nadzieja w pomidorach

Sytuacja na rynku warzyw, owoców i innych produktów sezonowych jest dynamiczna. Jedne ceny spadają, inna rosną, pojawiają się też zupełnie nowi gracze. Nasza czytelniczka przysłała nam zdjęcie kurek, które zrobiła na warszawskim targowisku. Gdy zobaczyliśmy cenę, musieliśmy dwa razy upewnić się, że dobrze spojrzeliśmy.

Więcej treści kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kurkoflacja nadciąga. Po truskawkach i czereśniach są nowi liderzy drożyzny

Kurki, nazywane inaczej pieprznikiem jadalnym, zaczynają pojawiać się w czerwcu. Sezon na te pyszne i popularne grzyby trwa mniej więcej do października. Mamy początek czerwca, a zatem również początek sezonu, więc w niektórych miejscach można już na kurki trafić. Tak jak pani Justyna, która znalazła je na jednym ze stołecznych bazarków. Cena jednak tak ją zszokowała, że postanowiła zrobić zdjęcie i przysłać naszej redakcji.

Gdy pokazałam je znajomej, powiedziała, że te kurki są chyba obtoczone w złocie

- mówi nam pani Justyna.

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Ten komentarz wcale nas nie dziwi. Sami musieliśmy dwa razy spojrzeć na zdjęcie, żeby upewnić się, że dobrze zanotowaliśmy cenę. Kurki kosztują bowiem aż 99 zł za kilogram. A to i tak nie jest najdrożej. Jak podaje serwis eska.pl, w niektórych miejscach trzeba zapłacić za te grzyby nawet 140 zł/kg! To bardzo dużo, ale podobnie było przed rokiem. W 2022 na początku sezonu za pieprzniki jadalne również trzeba było zapłacić ok. 100 zł za kilogram. Po około dwóch tygodniach obecności na rynku ceny spadły do 75 zł. W sierpniu było jeszcze taniej - można było kupić je za 20-40 zł za kilo.

Czym spowodowana była wysoka cena kurek? Przede wszystkim warunkami pogodowymi, a konkretnie suszą, która wówczas nawiedziła Europę. To sprawiło, że kurek w lasach było znacznie mniej. Niska podaż razem z rosnącą inflacją doprowadziły więc do tego, że ceny grzybów były astronomiczne. Później jednak sytuacja na rynku zaczęła się uspokajać. Jak będzie w tym roku? Będziemy obserwować.

Astronomiczne ceny kurek. Cała nadzieja w pomidorach

Na osłodę dla tych, którzy już ostrzyli sobie zęby na pyszne kurki, mamy dobrą wiadomość. Nie dość, że znacznie spadły ceny truskawek, o czym pisaliśmy w innym tekście, to tanieją również pomidory. Nasza koleżanka z redakcji trafiła w Gdańsku na targowisko, gdzie za kilogram trzeba było zapłacić 8,90 zł. To bardzo atrakcyjna cena, biorąc pod uwagę, że średnio kosztują 14,02 zł/kg (według koszyka cenowego serwisu dlahandlu.pl). Cena minimalna to z kolei 11,19 zł, a maksymalna - 15,99 zł.

Ceny pomidorów zaczęły spadać już na początku maja. Strefa Agro podawała wówczas ceny na rynku hurtowym w Broniszach. Za pomidory spod osłon trzeba było zapłacić od 9,50 zł do 12 zł/kg, a za malinowe od 10 do 12 zł/kg. Jak informowała wówczas giełda Bronisze na Twitterze, spadek cen był spowodowany wzrostem podaży pomidorów krajowych spod osłon.

Więcej o: