Gdzie wyrzucić karton po mleku? Czy trzeba go myć? Sprawdź, co zrobić z kłopotliwymi odpadami

Nie wiesz, gdzie wyrzucić karton po mleku? A może umieszczasz opróżnione opakowanie po mleku w niewłaściwym kontenerze? Sprawdź, gdzie powinno się wyrzucać tego rodzaju odpadki i pomóż dbać o środowisko.

Karton po mleku – jaki to rodzaj opakowania?

Gdzie wyrzucać opróżniony karton po mleku? Wiele osób wciąż nie ma pewności, czy dobrze segreguje puste opakowania po produkcie, który tak często można odnaleźć w niemal każdym domu. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze segregujesz odpadki, pochodzące z Twojego gospodarstwa domowego, lepiej zapoznaj się z artykułem, by nie popełniać więcej błędów. Pamiętaj o tym, że niektóre śmieci mają szansę zyskania ponownego życia, dlatego dobrze wiedzieć, które z nich nadają się do sortowania i recyklingu.

Mogłoby się wydawać, że kartonowe pudełko po mleku powinno trafiać do kontenera na papier. Okazuje się jednak, że jest to nieprawdą. Karton na mleko jest produkowany ze specyficznego rodzaju tworzywa i jest opakowaniem wielomateriałowym (podobnie jak karton na sok). Oznacza to, że nie można wyrzucać go do pojemników przeznaczonych na papier.

Na szczęście odpadki wielomateriałowe nadają się do recyklingu, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy prawidłowo je segregować. Dzięki procesowi rozwłókniania z kartonu po mleku można jeszcze częściowo odzyskać papierowe włókna. Pozostałe tworzywa, z których składa się opakowanie, stanowi aluminium i polietylen – te materiały również mogą zostać ponownie wykorzystane.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Karton po mleku – do jakiego pojemnika należy go wyrzucać?

Do jakiego pojemnika powinien trafić karton po mleku? Po całkowitym opróżnieniu zawartości pudełka możesz z czystym sumieniem umieścić je w kontenerze, przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne. Opakowania wielomateriałowe, składające się z kilku warstw, których nie da się oddzielić od siebie ręcznie, powinny zawsze trafiać do żółtych pojemników na śmieci. Pamiętaj o tym i dbaj o lepsze jutro swojej planety.

Gdzie wyrzucać opakowanie po mleku – o czym jeszcze należy wiedzieć?

Wiesz już, gdzie wyrzucać opakowanie po mleku. Postaraj się też nie zapominać, by przed wyrzuceniem kartonowego pudełka opróżnić je z płynu. Nie powinieneś natomiast myć pustego kartonika, który zostanie starannie oczyszczony podczas procesu dalszego przetwarzania. Myjąc opakowanie po mleku, będziesz jedynie marnować wodę – nie popełniaj tego błędu.

Dobrze również zgnieść kartonik przed umieszczeniem go w śmieciach, co pozwala zaoszczędzić miejsce w kontenerze, a przy tym ułatwia dalszy proces segregacji, sortowania oraz przetwarzania odpadków. Nakrętkę od kartonu wyrzuć do tego samego pojemnika, co opakowanie po mleku, czyli tego, przeznaczonego na tworzywa sztuczne i odpady wykonane z metalu.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić patelnię? To wcale nie jest takie oczywiste. Poznaj najważniejsze zasady segregacji śmieci

Więcej o:
Copyright © Agora SA