Sezon na kurki trwa już od pewnego czasu. W lasach można znaleźć ich całe mnóstwo, by później zrobić sosy, pierogi, czy pozostawić je do wysuszenia. Te popularne grzyby zachęcają do siebie swoim urokliwym i charakterystycznym kolorem, a także smakiem, który czasem może nas zawieść. Niekiedy można usłyszeć słowa rozczarowania, które mówią, że po przyrządzeniu pieprznik jadalny wychodzi gorzki. Jak więc uniknąć takiej sytuacji, by móc zapamiętać jego smak jako coś dobrego i pełnego aromatu? Już podpowiadamy.
Kurki goszczą na stołach bardzo często i wykorzystujemy je jako dodatki do omletów, czy główny składnik sosów. By cieszyć się nimi w każdej potrawie, warto zainteresować się tym, jak usunąć z nich potencjalną gorycz. Lecz dlaczego tak lubiane i popularne grzyby tak smakują? Eksperci podpowiadają, że powodów może być kilka. Przede wszystkim ich smak zależy od pochodzenia grzyba. Jeśli rosną one w lasach iglastych lub zbierane są w okresie suszy i mocnych upałów to możemy spotkać się z nieprzyjemnym posmakiem. Kolejnym powodem jest zbyt długi okres przechowywania ich. W tym przypadku czas nie gra na naszą korzyść, więc lepiej wykorzystać je jak najszybciej.
Okazuje się jednak, że wykorzystując domowe sposoby, można pozbyć się tego smaku. Sprawdzonym sposobem jest wymoczenie grzybów w mleku. Oczywiście uprzednio musimy odpowiednio przygotować je do tej kąpieli. Aby kurki były najlepsze, w pierwszej kolejności należy wymoczyć je w wodzie z solą i dokładnie oczyść z liści i piasku. Kąpiel w mleku powinna trwać około 1,5 godziny. Jeśli nie mamy mleka lub chcemy użyć czegoś innego, to sprawdzonym sposobem jest namoczenie grzybów w chłodnej wodzie. Efekt będzie bardzo podobny, jakbyśmy użyli mleka.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl