Nie wiesz, gdzie wyrzucić styropian? Sprawdź, jak prawidłowo utylizować tego rodzaju odpadki

Dowiedz się, gdzie wyrzucić styropian. Nie każdy wie, jak w prawidłowy sposób utylizować ten rodzaj materiału. Przekonaj się, gdzie należy wyrzucać zabrudzone tacki styropianowe, a także sprawdź, w jakim kontenerze umieścić czysty styropian po sprzętach AGD.

Styropian: gdzie wyrzucić zabrudzone odpadki?             

Popularnym materiałem zabezpieczeniowym, cenionym za jego praktyczność, jest wyjątkowo lekki styropian. Gdzie jednak wyrzucić zużyty materiał, z którego wykonuje się między innymi opakowania do żywności, zabezpieczenia do sprzętów AGD czy też płyty izolacyjne, które odnajdują swoje zastosowanie w budownictwie? Sprawa nie jest wcale taka oczywista, dlatego upewnij się, czy dobrze segregujesz odpadki, produkowane z tego popularnego i chętnie wykorzystywanego materiału.

Na początek sprawdź, gdzie wyrzucać styropianowe opakowania po jedzeniu. Ludzie chętnie wykorzystują tego rodzaju zabezpieczenia na żywność, ponieważ świetnie trzymają ciepło i ułatwiają przenoszenie jedzenia, np. zamawianego na wynos. Choć czysty styropian nadaje się do recyklingu, sprawa wygląda już inaczej w przypadku materiału, który miał wcześniej kontakt z żywnością i został przez nią zabrudzony. Musisz pamiętać, że styropianowe tacki i inne opakowania na skutek kontaktu z jedzeniem mogą zostać ubrudzone tłuszczem i tym samym nie nadają się już do ponownego wykorzystania. Takie odpadki należy zawsze wyrzucać do odpadów zmieszanych (czarne pojemniki na śmieci). 

Czysty styropian: jakie śmieci się do niego zaliczają i gdzie je wyrzucać?

Masz do wyrzucenia styropian? Dowiedz się, w jakie pojemniki na śmieci należy go wyrzucać, jeśli nie jest niczym zabrudzony. Tego typu odpadki pochodzą głównie z zabezpieczeń sprzętów AGD i RTV bądź mebli, mających służyć za ich ochronę przed uszkodzeniem w czasie transportu. Warto pamiętać, że czysty, niezabrudzony niczym styropian jest odpadem, który nadaje się do recyklingu. Z tego powodu nie powinno wyrzucać się go do odpadów zmieszanych. 

Odpowiednim kontenerem na wyrzucanie czystego styropianu okazuje się ten, przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne. Pamiętaj więc, by tego typu odpadki zawsze trafiały do żółtego kontenera na śmieci – w ten sposób przyczynisz się do ochrony środowiska.       

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Sprawdź, gdzie oddać styropian budowlany

Nie wiesz, gdzie oddać styropian budowlany? Pozostałości wszelkich materiałów tego rodzaju odbierają zajmujące się tym firmy. Styropian budowlany możesz też zostawić w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który powinien znajdować się na terenie każdej gminy w Polsce.

Pamiętaj, że styropian budowlany to odpad o dużych gabarytach, dlatego nie powinno się go umieszczać w zwykłych kontenerach na śmieci. Wyrzucanie tego typu materiałów do śmietnika przyczyni się do jego szybkiego zapełniania, powodując brak miejsca na wyrzucanie innych odpadków.

Zobacz też: Gdzie wyrzucać chleb? Jak poprawnie segregować śmieci? Sprawdź, co robić ze starym pieczywem

Więcej o: