Karton po soku: segregacja opakowań wielomateriałowych. Czy karton po soku to plastik?

Dowiedz się koniecznie, gdzie wyrzucać karton po soku. Segregacja opakowań wielomateriałowych ma sens, dlatego staraj się o niej nie zapominać. Wyrzucaj śmieci do odpowiednich kontenerów i pomóż troszczyć się o środowisko.

Gdzie wyrzucić karton po soku? Z czego składa się opakowanie po napojach

Należysz do osób, które zadają sobie pytanie: "Gdzie wyrzucić karton po soku?". Jeśli tak jest, oznacza to, że nie jesteś przekonany, czy sortujesz śmieci w prawidłowy sposób. Koniecznie sprawdź, do jakich odpadków powinny trafiać opakowania po owocowych napojach czy sokach. Segregacja śmieci ma wielkie znaczenie, dlatego postaraj się o tym nie zapominać i miej swój udział w dbaniu o czystą planetę. Przekonaj się, gdzie powinny być wyrzucane kartonowe opakowania po sokach, bo sprawa ta wcale nie jest taka oczywista.

Kartonowe opakowanie po soku może mylnie wskazywać, że tego rodzaju odpady powinny trafić do kontenerów na papier, gdzie wrzucane są tekturowe opakowania, czasopisma, gazety, zużyte zeszyty czy zniszczone książki. Tymczasem okazuje się, że karton po soku nie należy do tego rodzaju odpadów. Warto przyjrzeć się, z jakich materiałów produkowane są opakowania, w których sprzedawane są napoje.

Opakowania na soki składają się tak naprawdę z trzech warstw materiału, których nie da się oddzielić od siebie ręcznie. Kartony na napoje wykonywane są z papieru, polietylenu oraz cieniutkiej warstwy aluminiowej. Tego rodzaju opakowania nazywane są wielomateriałowymi. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucać kartony: do jakiego kontenera powinno trafić opakowanie po soku

Nie masz pewności, gdzie wyrzucać kartony po soku i napojach? Opakowania tego typu nie składają się wyłącznie z papieru, jednak nadal doskonale nadają się do recyklingu. Zadbaj o to, by kartoniki po napojach zawsze trafiały do kontenera w żółtym kolorze, który jest przeznaczony na metal i tworzywa sztuczne. Z opakowań wielomateriałowych po soku, napojach, śmietance czy mleku, można odzyskać zarówno papier, jak i folię, która zabezpiecza wnętrze kartonu przed zamoczeniem.

O czym jeszcze pamiętać, wyrzucając kartonik po soku? Przede wszystkim nie zapominaj, że opakowanie przed umieszczeniem go w odpowiednim kontenerze powinno zostać całkowicie opróżnione. Nie powinieneś jednak myć kartonika, by nie marnować niepotrzebnie wody. Nie zapomnij też o zdjęciu nakrętki i zgnieceniu opakowania – w ten sposób pozwolisz zaoszczędzić miejsce w kontenerze na śmieci. Po zgnieceniu kartonika po soku, możesz ponownie założyć na niego nakrętkę lub wyrzucić ją osobno, do tego samego pojemnika.

Nie zaniedbuj zasad segregacji – zawsze wyrzucaj odpadki do odpowiednich pojemników, aby dbać o przyszłość Ziemi. Umieszczając opakowania wielomateriałowe w kontenerach na metal i tworzywa sztuczne, dajesz odpadkom szansę na zyskanie nowego życia i tym samym przyczyniasz się do dbania o środowisko. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucić karton po mleku? Czy trzeba go myć? Sprawdź, co zrobić z kłopotliwymi odpadami

Więcej o:
Copyright © Agora SA