Biszkopt opada po upieczeniu? Trik babci poradzi sobie z tym problem. To banalnie proste

Gdy przygotowujemy biszkopt, spodziewamy się, że będzie puszysty i miękki. Jednak czasem po wyjęciu go z piekarnika spotyka nas rozczarowanie. Ciasto momentalnie zaczyna opadać i tracić wysokość. Jak uniknąć takiej sytuacji i zawsze cieszyć się jego puszystością? Jest na to świetny patent.
Zobacz wideo Błyskawiczne tiramisu w miseczkach z czekolady. Świętujemy Święto Czekolady czekoladą!

Biszkopt jest bazą do wielu wypieków. Najczęściej wykorzystuje się go do tortów i ciast z kremem, jednak ile osób, tyle sposobów, by coś z niego zrobić. Robiąc go, mamy szczere nadzieje, że po wyciągnięciu będzie wysoki i puszysty. Och jakie rozczarowanie nas czasem dopada, gdy jednak tak się nie dzieje. W niektórych sytuacjach może po prostu opaść, a przyczyn powinniśmy szukać we własnych działaniach.

Dlaczego biszkopt opada i jak tego uniknąć?

Jeśli chociaż raz przytrafiła ci się sytuacja, że ciasto biszkoptowe opadło, to wyjaśniamy, jaki był tego powód. Można powiedzieć, że odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ mogło się wydarzyć kilka rzeczy.

Po pierwsze, temperatura składników znacznie się od siebie różniła. Chodzi o to, że niektóre składniki mogły zostać użyte bezpośrednio po wyjęciu z lodówki. Okazuje się, że połączenie produktów o znacznej różnicy temperatur może spowodować, że biszkopt opadnie.

Drugim powodem może okazać się zbyt niska temperatura pieczenia. Jeśli włożymy ciasto do słabo nagrzanego piekarnika, lub otwieramy drzwiczki podczas pieczenia, to niepożądany efekt mamy murowany. Boki na pewno wyrosną, jednak środek opadnie.

Trzeci powód może niektórym okazać się nieprawdopodobny. Można powiedzieć, że aby biszkopt wyszedł, należy obchodzić się z nim jak z dzieckiem. Gdy znajduje się w piekarniku, najlepiej nie krzątać się i nie tupać w jego pobliżu. Warto zostawić go w spokoju i nie wywoływać niepotrzebnych drgań.

Podsumowując, by biszkopt zawsze wychodził, warto zastosować się do tego, co zostało napisane powyżej. Jeśli jednak chcesz mieć stuprocentową gwarancję powodzenia, mamy jeszcze jedną radę. To właśnie do niej stosowały się babcie.

Babciny sposób na wypieki

Babcie to osoby o dużej wiedzy kulinarnej. Jeśli zapytasz je o jakąś radę, na pewno powiedzą coś skutecznego. Na opadający biszkopt również mają patent. Bowiem zaraz po wypieczeniu stukały blaszką o stół lub podłogę, następnie odwracały ją do góry dnem i wyciągały ciasto. W ten sposób pęcherzyki powietrza nie zmieniały struktury, a biszkopt nie zmieniał formy.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: