Kiedyś była najpopularniejszą dietą, ale wcale nie była taka zdrowa. "Może sprzyjać zaburzeniom odżywiania"

Pamiętacie dietę paleo? Swego czasu była w internecie najpopularniejszym sposobem odżywiania. Jej głównym założeniem jest to, by jeść tak, jak nasi przodkowie z czasów prehistorycznych. Choć jej popularność już spadła, dietetyk Michał Wrzosek postanowił wziąć ją pod lupę i wypunktował jej największe minusy. Z jego słów wynika, że wcale nie jest taka zdrowa.

Więcej o dietach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co jakiś czas w sieci pojawia się moda na nową dietę. Schemat praktycznie zawsze jest taki sam: ma dawać szybkie i spektakularne efekty. Rzadko mówi się wówczas o minusach, ewentualnie osoby, które próbują zwracać na nie uwagę, nie przebijają się ze swoimi ostrzeżeniami do zbiorowej świadomości. Dopiero po pewnym czasie zaczyna robić się głośno o negatywnych aspektach danego sposobu odżywiania i często okazuje się, że modna dieta wcale nie jest taka zdrowa.

Zobacz wideo Maryla Rodowicz zarzeka się, że zna wszystkie diety świata, ale z żadnej nie jest zadowolona

Kiedyś była najpopularniejszą dietą. Co myśli o niej dietetyk? "Może sprzyjać zaburzeniom"

Dietetyk dr Michał Wrzosek postanowił przypomnieć o diecie paleo, która, według jego słów, w 2013 roku była tak popularna, że w wyszukiwarce Google zajmowała pierwsze miejsce. "Polega na jedzeniu tak, jak nasi prehistoryczni przodkowie. To znaczy, że składała się głównie z mięsa, jajek, warzyw i owoców" - tłumaczy Wrzosek na TikToku. Ekspert zwraca też uwagę na produkty, których jedzenie wyklucza dieta paleo i negatywne skutki dla naszego organizmu wynikające z braku tych elementów w naszym jadłospisie.

Z minusów: eliminuje produkty mleczne, zbożowe i nasiona roślin strączkowych. Co to oznacza dla naszego organizmu? Brak produktów mlecznych może prowadzić do niedoboru wapnia i witaminy D

- wyjaśnia, ale na tym jej wady się nie kończą. Dr Wrzosek podkreśla również, że choć dieta paleo może być pomocna w utraci wagi, to nie jest magicznym sposobem na odchudzanie. "Jest restrykcyjna i może sprzyjać zaburzeniom odżywiania" - przestrzega i dodaje, że ta dieta nie uwzględnia, że nasze organizmy przez tysiące lat przystosowały się do nowych produktów. Na koniec dietetyk zaznacza, że dziś dieta paleo mocno straciła na popularności. W rankingu diet US News zajmuje 19. miejsce z oceną 2/5. "To tylko potwierdza jej wady" - podsumowuje Wrzosek.

Dieta paleo - co mówią jej zwolennicy? Jakie są przeciwwskazania?

Dieta paleo, jak każda dieta, miała i ma swoich zwolenników. Uważają oni, że gdy możliwe jak najbardziej zbliżymy się do naturalnego człowiekowi sposobu żywienia, wyeliminujemy trapiące nas choroby cywilizacyjne, a przynajmniej niektóre z nich. Największą zaletą wydaje się odrzucenie produktów przetworzonych. Nie spożywamy szkodliwych tłuszczy, pustych kalorii, cukrów rafinowanych oraz nadmiaru soli. Potrawy polecane w diecie paleo mają niski indeks glikemiczny. 

Wysokobiałkowa dieta wymaga jednak konsultacji i nadzoru dietetyka, gdyż nie jest zbytnio zbilansowana. Tak jak już wspomnieliśmy, nie ma w niej produktów mlecznych i zbożowych. Odstawienie zbóż jest przydatne dla osób, które chorują na celiakię, ale niekoniecznie dla pozostałych. Zbyt długo stosowana dieta paleo nie jest wskazana, ponieważ grozi niedoborami witaminy D, niedoborami wapnia, nadmiarem cholesterolu, a co za tym idzie, może grozić osteoporozą, chorobami wątroby czy nerek, a nawet nowotworami jelita grubego. Możemy też nabawić się hipercholesterolemii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.