Zamiast wyrzucać, użyj jej do domowych porządków. Odstraszy szkodniki i doda smaku gorącej herbacie

Konsumując owoce i warzywa, nawet nie zastanawiamy się, że ich resztki mogą być cennym dla nas składnikiem. Tak właśnie jest z większością skórek, które wyrzucamy do kosza. Pomimo że mogą wydawać się niepotrzebne, warto je pozostawić i wykorzystać w gotowaniu i sprzątaniu.

Zapach i smak mandarynek kojarzy się z końcem roku, zimnym grudniem i rodzinnymi świętami. To właśnie one umilają nam chłodne chwile i zaraz za zapachem choinki dodają temu okresowi nieco więcej magii. Niektórzy mogą się pochwalić, że zajadają te owoce kilogramami. I wcale się im nie dziwię, sama również to robię. Za każdym razem gdy je jemy ich skórka trafia do kosza, a okazuje się, że można ją jeszcze wykorzystać. By przy następnym obieraniu owoców nie wyrzucić tak wartościowej skórki, przedstawiamy kilka propozycji jej zastosowania. O niektórych nawet byś nie pomyślał.

Zobacz wideo Trzy sposoby na użycie magicznej gąbki. Te zabrudzenia dla niej to pestka

Jak wykorzystać skórkę z mandarynek?

Zrób syrop do herbaty

Takie zastosowanie nie tylko sprawi, że wykorzystamy owoce w 100 procentach, a również wzbogaci nasze napoje o nowe smaki. Skórka z mandarynek odpowiednio przyrządzona będzie świetnym dodatkiem do ciepłej zimowej herbaty. Jak zrobić taki syrop?

Przede wszystkim dokładnie umyj wszystkie kawałki skórki. Następnie pokrój je w małą kostkę, przełóż do słoika, zasyp cukrem i odstaw na kilka dni. Po upływie tego czasu, gdy skórka puści soki dodaj niewielką ilość wody, wymieszaj i przelej do butelek.

Środek czyszczący

Skórka z tego owocu ma właściwości antybakteryjne. Można połączyć ją z octem i wyczyścić tłuste blaty, osad z kawy, lub herbaty. Dodatkowo jej intensywny cytrusowy zapach sprawi, że wyczyszczone obszary będą pachnieć świeżością.

Neutralizuje zapachy

Ta część mandarynek w połączeniu z solą może wchłonąć brzydkie zapachy znajdujące się w lodówce. Co więcej, gdy włożymy skórki do garnka w towarzystwie wanilii, cynamonu, wody oraz goździków i zagotujemy, sprawimy, że jej aromat będzie unosić się po całym domu.

Pogromca mrówek

Za pomocą mandarynek pozbycie się szkodników będzie dużo prostsze. Wystarczy rozłożyć skórki po tym owocu w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się nieproszeni goście. Intensywny zapach skutecznie ich wystraszy. Pamiętaj jednak, aby pilnować, żeby skórka była zawsze świeża i pachnąca.

Świąteczne ozdoby

Skórka z mandarynki może być idealnym elementem dekoracji świątecznej. Odpowiednio przycięta świetnie sprawdza się jako spód świeczki. Możesz samodzielnie wlać do niej wosk i umieścić knot. W ten sposób przygotujesz własnoręcznie robione świece. Będą one się świetnie prezentować i uwolnią cytrusowy zapach. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA