Rodzina, która prowadzi Moti Mahal uważa, że to założyciel restauracji, Kundan Lal Gujral, wymyślił tę potrawę w latach 30. XX wieku - podaje Reuters. To wtedy powstał lokal, który początkowo znajdował się w Peszawarze, zanim został przeniesiony do Delhi. Właściciele pozwali więc konkurencyjną sieć Daryaganj, ponieważ uważają, że ta przywłaszczyła sobie prawa do wynalezienia butter chicken.
Pozew ma ponad 2700 stron. Reuters precyzuje, że rodzina żąda wielotysięcznego odszkodowania nie tylko za twierdzenia dotyczące wymyślenia potrawy, lecz także za skopiowanie układu strony internetowej Moti Mahal oraz wyglądu i klimatu restauracji. Sprawa jest o tyle intrygująca, że pozwana restauracja istnieje stosunkowo krótko, bo od 2019 roku. Jej przedstawiciele twierdzą jednak, że zmarły członek rodziny, Kundan Lal Jaggi, nawiązał współpracę z Gujralem, gdy otwierał restaurację w Delhi w 1947 roku i to właśnie tam wymyślono butter chicken. Dlatego może rościć sobie do niego prawa.
Reuters otrzymał nawet od przedstawicieli Daryaganj stary, podniszczony dokument z 1949 roku, który ma być dowodem na to, że Kundan Lal Jaggi ma prawa do słynnej potrawy. Batalia jest na tyle skomplikowana, że zwycięzcę będzie musiał wyłonić sąd. Indyjski prawnik Ameet Datta w rozmowie z agencją przyznaje, że trudno jednoznacznie zweryfikować, kto mówi prawdę i sąd będzie musiał opierać się jedynie na poszlakach. "To wyjątkowy, nietypowy przypadek" - mówi. Następna rozprawa odbędzie się w maju.
Tradycyjna nazwa tego dania to murgh makhani. To rodzaj curry z kurczakiem podawanym w sosie pomidorowo-maślanym. Mięso przez kilka godzin marynuje się w mieszance soku z cytryny, jogurtu, chili, soli, garam masala, pasty imbirowej i pasty czosnkowej.
Potem kurczaka przyrządza się w tradycyjnym piecu tandoor, choć można go też grillować, upiec w piekarniku lub usmażyć. Podaje się go z sosem zrobionym z pomidorów, imbiru, czosnku i masła. Jest gładki i pełen aromatów. Doprawia się go m.in. przyprawami korzennymi np. kardamonem, cynamonem i goździkami, a także pieprzem, kolendrą i kozieradką.