Co jedzą osadzeni w więzieniu? Niektórzy mają lepsze menu niż chorzy w szpitalu

Wiele osób zastanawia, jak wygląda dieta w więzieniu czy areszcie. Pogłosek na ten temat jest co niemiara, postanowiliśmy więc przybliżyć, czym dokładnie zajadają się osadzeni. Niektórych więzienne menu może zaskoczyć.

Żywienie skazanych to temat, który od lat wzbudza wiele kontrowersji. Jako że posiłki serwowane w więzieniach opłacane są z pieniędzy podatników, to nic dziwnego, że wielu z nich chciałoby wiedzieć, jakie dokładnie jedzenie jest tam serwowane. Jak się okazuje, osadzeni w zakładach karnych mają urozmaiconą dietę, dopasowaną do swoich potrzeb zdrowotno-religijnych. 

Zobacz wideo Na czym polega dieta serotoninowa?

Jak wygląda dieta w więzieniu? Oto, czym zajadają się osadzeni

W więziennych kuchniach nie brakuje specjalistycznego sprzętu gastronomicznego, takiego jak piece, piekarniki i inne. W wielu placówkach posiłki przygotowują sami więźniowie, a czuwa nad nimi szef kuchni, czyli pracownik służby więziennej. Jadłospis przygotowywany jest co tydzień.

Układają go zazwyczaj: pracownik ochrony zdrowia oraz pracownik działu kwatermistrzowskiego w danym obiekcie. Przy tworzeniu menu, brane pod uwagę są m.in. kwestie zdrowotne osadzonego, a także wymogi kulturowe i religijne oraz wiek. Każdy posiłek musi mieć konkretną wartość odżywczą i energetyczną. Do przykładowego jadłospisu więziennego dotarł portal Express Ilustrowany.

Pokazała, co jedzą uczniowie na stołówce w USA. 'U na jedzenie wygląda jak w więzieniu'Pokazała, co jedzą uczniowie na stołówce w USA. 'U na jedzenie wygląda jak w więzieniu' shutterstock.com/Vladlena M, www.tiktok.com/@gissss9008

Niektórzy więźniowie deklarują zmianę religii. Powód zaskakuje

Każdy zakład karny rządzi się nieco innymi zasadami. Przykładowo, w areszcie przy ul. Smutnej w Łodzi przygotowuje się posiłki odpowiadające zróżnicowanym potrzebom osadzonych. Mogą oni liczyć na następujące diety: podstawową, młodocianą, lekkostrawną, wegetariańską, wyznaniową, cukrzycową, insulinozależną czy też insulinozależną wegetariańską. Ponadto w szczególnych przypadkach przygotowywane są posiłki indywidualne. 

W zależności od stosowanej diety osadzeni mogą się zajadać takimi potrawami jak: zupa selerowa z ziemniakami, kotlet sojowy duszony w warzywach, klopsiki drobiowo-jarzynowe w sosie koperkowym, kapuśniak z kapusty białej z ziemniakami, buraki glazurowane, zupa pomidorowa z ryżem, pierogi z kapustą i grzybami, gulasz wołowy, makaron z mięsem drobiowym i warzywami, krupnik czy bigos. Co ciekawe, niektórzy skazani deklarują nagłą zmianę wyznania, np. na muzułmańską. Pozwala im to wykreślić ze swojego jadłospisu wieprzowinę, która stanowi główny rodzaj mięsa, serwowanego w więzieniach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.