Skorupki jajka są różne i każdy kolor ma swoich zwolenników. Jedni uważają, że zdrowsze i lepsze są te jaja, które mają brązową skorupkę, inni zaś twierdzą, że to białe wypadają pod tym kątem lepiej. Nie zamierzamy tutaj zmieniać niczyich upodobań. Chcemy jednak wyjaśnić, od czego tak naprawdę zależy kolor skorupki i czy ma wpływ na to, jak jajko smakuje i jakie ma wartości odżywcze.
Zacznijmy od tego, że kolor skorupki ma związek z genetyką. Zależny jest bowiem od tego, jakiej rasy jest kura, która zniosła jajko. Zwierzę, które ma jasne pióra złoży jajka w jasnym kolorze, zaś ptak, który ma pióra ciemne zniesie jajka brązowe. Jak zauważa serwis medyczny Healthline, istnieją nawet takie rasy, które znoszą jajka w kolorach niebieskim lub niebiesko-zielonym. Są to np. araukana, dongxiang i lushi.
Ponadto na kolor skorupki mogą w pewnym stopniu wpływać też środowisko, w jakim żyje kura, jej dieta oraz poziom stresu, którego doświadcza. Czynniki te mogą sprawić, że jajko będzie miało jaśniejszy lub ciemniejszy odcień, ale samego koloru nie zmienią. Podstawowe znaczenie ma tutaj rasa.
Okazuje się, że w ogólnym ujęciu wszystkie jajka, niezależnie od koloru lub rozmiaru, mają podobne wartości odżywcze, takie jak witaminy, minerały i białko. Na te wartości może jednak wpływać środowisko, w którym hodowana jest kura. Jak podaje Healthline, "jajka od kur wypuszczanych na słońce zawierają 3–4 razy więcej witaminy D niż jaja od kur hodowanych w sposób konwencjonalny".
Zawartość składników odżywczych w jajkach może też zależeć od tego, co zwierzę je. Ptaki, które spożywają pasze bogatsze w kwasy tłuszczowe omega-3 produkują jaja zawierające znacznie wyższy poziom tychże kwasów.
To, czy jajko jest białe czy brązowe nie ma też wpływu na jego smak. Jednakże to, czym karmiona jest kura, może już mieć znaczenie w tym przypadku. Smak zależy też oczywiście od świeżości jaj i sposobu ich przechowywania. Ten produkt powinien być przechowywany w stabilnej, niskiej temperaturze - optymalna to od czterech do sześciu stopni Celsjusza. Dobrym miejscem do ich trzymania będzie więc lodówka, ale nie jej drzwi. Tam jajka są narażone na wahania temperatury, więc lepiej trzymać je na środkowej półce w głównej komorze urządzenia. Przechowywanie w lodówce nie jest jednak konieczne, o ile mamy dostęp do innego ciemnego i chłodnego miejsca, np. spiżarni. Nie zaleca się jednak przechowywania ich przez dłuży czas w temperaturze pokojowej.
Jeżeli jednak zastanawiasz się, które jajka kupić, podpowiemy. Lepiej wybierać tzw. jajka zerówki, które pochodzą od kur z hodowli ekologicznych. Stowarzyszenie Otwarte Klatki wyjaśnia, że to najbardziej humanitarny sposób chowu kur niosek. Kury mają swobodny dostęp do wybiegu pokrytego roślinnością, odpowiedniej jakości powietrze, oświetlenie, temperaturę oraz paszę. Takie jajka są jednak nadal dość trudno dostępne w sklepach.
Nienajgorszym wyborem będą też jajka jedynki. One pochodzą od kur z wolnego wybiegu. "Choć kury znoszące "jedynki" nie są tak szczęśliwe, jak ich koleżanki z kurników ekologicznych, można powiedzieć, że żyją w dość dobrych warunkach" - piszą Otwarte Klatki. Mają dostęp do wybiegu, jednak mogą dostawać gorsze pasze (z hormonami i antybiotykami). Są też narażone na przycinanie dziobów oraz wydłużony cykl świetlny. "Mimo wszystko są to najlepsze jakościowo jajka powszechnie dostępne w sklepach i w przypadku niedostępności "zerówek", można sięgnąć właśnie po nie" - zapewnia stowarzyszenie.