Na łąkach, polach i wszelkich terenach zielonych zrobiło się żółto od pięknych kwiatków. Wiele osób nazywa te kwiaty mleczem. Nie zawsze jest to pomyłka, ponieważ mlecz i mniszek lekarski to bardzo podobne rośliny. Jednak różnią je dwie cechy. Jedną z nich jest wygląd, rzecz jasna, inną zaś zastosowanie. Mlecz nie pomoże w przypadku przeziębienia, mniszek za to tak. Już podpowiadamy, jak odróżnić mlecz od mniszka lekarskiego.
Powszechny widok na trawnikach i łąkach wiosną i latem, większość uważa, że to "badyle", jednak można się srogo pomylić, jak mój wujek. Przez jednych nazywany mleczem, przez innych mniszkiem lekarskim. Tymczasem okazuje się, że naprzemienne używanie tych nazw w stosunku do jednej rośliny to błąd. W rzeczywistości mniszek lekarski i mlecz to dwie zupełnie różne rośliny i chociaż bardzo podobne, mają zupełnie inne zastosowanie.
Ktoś mógłby zapytać, jakie znaczenie ma to, czy umiemy odróżnić mniszek lekarski od mlecza. Otóż poza samą warstwą edukacyjną i wzbogacaniem wiedzy, może być to przydatne dla osób, które wiosną chętnie zbierają kwiaty mniszka lekarskiego, aby przygotować z nich popularny syrop (nazywany również miodem) stosowany między innymi jako remedium na przeziębienie oraz uciążliwy kaszel.
Syrop z mniszka jest zwany popularnie miodem mniszkowym, gdyż po wygotowaniu wody tworzy się gęsty syrop, przypominający konsystencją i kolorem miód. Jest tradycyjnym środkiem na kaszel
- mówiła w rozmowie z Haps.pl Magdalena Oprządek, koordynatorka zajęć edukacyjnych z Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Mniszek pospolity ma liście ułożone przy ziemi, w rozecie (lub inaczej mówiąc: w różyczce), natomiast mlecz ma liście okalające łodygę na różnych jej długościach. To na pewno dużo ułatwi w rozpoznaniu mlecza oraz mniszka lekarskiego.
Drugą podpowiedzią, poza ułożeniem liści, jest sam ich wygląd. - Mimo że oba gatunki mają liście ząbkowane i wcięte, to liście mlecza polnego są nierówno (niektórzy botanicy powiedzą, że kolczasto) ząbkowane na brzegach - tłumaczy pracowniczka Ogrodu Botanicznego UW.
Ponadto u u mniszka z jednej łodygi wyrasta jeden kwiatostan, a u mlecza na jednej łodydze jest kilka kwiatostanów. Nieco inny jest też czas kwitnienia tych roślin. Sezon na mniszek zaczyna się wiosną, już w marcu, z kolei mlecz kwitnie później, bo od czerwca.
A znacie przepis na syrop z mniszka? Jeśli nie, bardzo proszę.
Składniki: