Pikowanie pomidorów cię przerasta? Poznaj prostą metodą i najlepszy termin na ten ogrodniczy zabieg

Sezon ogrodniczy zbliża się wielkimi krokami, jednak pierwsze przygotowania wiele osób ma już za sobą. Zdradzamy kiedy najlepiej pikować pomidory - tu podpowiedzią mogą być cztery listki, jednak pomoże też w tym kalendarz ogrodnika i szczegółowa obserwacja roślin.

Kalendarz ogrodnika warto znać i często śledzić, szczególnie jeśli zależy nam na owocnych plonach. Poza tym, że pomoże nam on zaplanować rozsady i wskaże najlepsze terminy siewu, to także przypomni o pikowaniu pomidorów. Poniżej zdradzamy najlepszą datę na ten prosty zabieg, a także tłumaczymy jak prawidłowo go wykonać. 

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Pikowanie pomidorów to pestka. Pamiętaj jednak o tym terminie

Pikowanie pomidorów polega na rozdzieleniu posianych na rozsadę siewek warzywa. T prosta metoda pozwoli nam uzyskać owocne i liczne plony, a także sprawi, że roślina będzie znaczniej mocniejsza i odporniejsza na warunki zewnętrzne. Jak wskazuje kalendarz ogrodnika, wysiew wypadał już z początkiem marca, a to z kolei oznacza, że wielkimi krokami zbliża się moment pikowania! Bez obaw zdradzamy wszystkie niezbędne szczegóły, które pomogę przebrnąć przez ten zabieg. 

Gdy nasza domowy ogródek urodzi pierwsze zielone listki to znak, że należy przygotować się do pikowania pomidorów. Tu ważne są jednak najmniejsze szczegóły - warto zatem poświęcić na to trochę czasu i skupienia, by nie zrobić tego ani zbyt wcześnie, ani za późno. Pomidory są gotowe do pikowania, gdy mają już cztery listki - to znak, że maluch jest gotowy do rozsady. Z mniejszymi okazami warto się jeszcze przez chwilę zająć, by odpowiednio podrosły - w przeciwnym razie nie ma co liczyć na zdrową, piękną roślinę. 

Jak pikować pomidory? Pilnuj tej zasady, a nie uszkodzisz rośliny

Na wstępie warto wspomnieć o kilku istotnych szczegółach. Do pikowania pomidorów należy użyć gleby lekkiej i dobrze przepuszczalnej. Podłoże musi być dobrze wilgotne, jednak nie wolno dopuścić do przelania - wówczas będziemy mieć małe bagienko, a nie idealną glebę do naszych sadzonek. Odczyn powinien być obojętny, wahający się w granicach między 6, a 7 pH. Następnie przechodzimy do donicy, skrzynki czy wiaderka- tu panuje zupełna dowolność, jednak naczynie na sadzonki musi mieć na spodzie otwory. 

Znając szczegóły, możemy przejść do pikowania. Każdą z siewek ostrożnie wyjmujemy ze wspólnego pojemnika za pomocą łopatki do pikowania lub np. drewnianego patyczka. Połączone roślinki należy delikatnie rozdzielić. Pamiętajmy, by unikać dotykania łodygi i korzeni, które łatwo można uszkodzić. Warto pamiętać, by złapać cza górną część rośliny, nie za liście czy właśnie korzenie. 

Pamiętajmy, by wybierać rośliny zdrowe, mocne i o nienagannych korzeniach i liściach. To zapewni nam sukces w późniejszej uprawie, a z kolei owoce będą zdrowe, soczyste i co najważniejsze obłędnie smaczne. Siewki sadzimy także znacznie głębiej, niż rosły poprzednio - tak by ponad powierzchnię wystawały jedynie liście. Pomidory na koniec podlewamy i gotowe. 

Które warzywa najlepiej uprawiać w ogrodzie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.