Już nie kupisz takich warzyw w sklepie. Unia zdecydowała. Te rzeczy znikną z półek na dobre

W środę 24 kwietnia Parlament Europejski przyjął przepisy dotyczące redukcji ilości, wielokrotnego użycia i recyklingu opakowań. Dzięki temu opakowania produktów mają stać się bardziej przyjazne dla środowiska, a liczba odpadów z opakowań w Unii ma się zmniejszyć.

Przepisy te w 2022 roku zaproponowała Komisja Europejska, a w marcu 2024 roku wstępne porozumienie w tej sprawie zawarły Parlament Europejski i Rada. W środę 24 kwietnia eurodeputowani poparli je zdecydowaną większością głosów. 476 osób głosowało za, a 129 osób było przeciw. 24 posłów wstrzymało się od głosu. Aby nowe przepisy mogły wejść w życie, musi je oficjalnie zatwierdzić Rada. 

Zobacz wideo W Lidlu za te produkty zapłaciliśmy 42 zł. Czy w Biedronce zapłaciliśmy mniej?

Nowe przepisy UE. Zmienią się opakowania na żywność 

Jak czytamy na oficjalnej stronie Parlamentu Europejskiego, od 1 stycznia 2030 roku będzie obowiązywał zakaz stosowania niektórych jednorazowych opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. W praktyce zakazane więc będą wszystkie torebki, pudełka czy inne podobne elementy, które nie nadają się recyklingu.  

Nowe prawo obejmie też regulacje dotyczące stosowania szkodliwych substancji w opakowaniach, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Chodzi o związki perfluoroalkile (PFAS), które nierzadko wykorzystywane są do produkcji tekturowych i papierowych opakowań na żywność, które są ognioodporne lub wodoodporne. Mimo że mają świetne właściwości, niestety mają też negatywny wpływ m.in. na płodność. 

Czego już nie kupimy w sklepach? Te rzeczy znikną z półek 

Zakaz obejmie folie, w które pakowane są świeże owoce i warzywa (czasami nawet pojedynczo), jednorazowe naczynia i kubki oraz opakowania na pojedyncze porcje - np. cukru, kawy, sosu itd. Sprzedawcy napojów i żywności na wynos będą musieli zaoferować swoim klientom możliwość skorzystania z własnego pojemnika. 

Nie kupimy też miniaturowych kosmetyków. Znikną też plastikowe torby na zakupy o grubości poniżej 15 mikrometrów. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.