Oto najbardziej ekstremalne i obrzydliwe potrawy świata. Wbrew pozorom dla wielu to rarytasy [ZDJĘCIA]

Jakie jest najobrzydliwsze jedzenie świata? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak mieć na uwadze, że w niemal w każdym zakątku świata możemy natknąć się na lokalny specjał, który nie tylko nie spotka się z naszym uznaniem, ale wręcz wywoła u nas odruch wymiotny.

Obrzydliwe jedzenie: każdego odrzuca co innego

Dlaczego sięgamy po obrzydliwe jedzenie? Okazuje się, że to, co jednym wydaje się obrzydliwe, dla innych może być rarytasem. Takie na przykład owady, pieczone czy smażone, w Azji są bardzo popularną przekąską, a przez Europejczyków uznawane są za obrzydliwe.

Owady jako źródło pożywienia nie są niczym nowym. Wielu ludzi na całym świecie od stuleci wykorzystuje je jako część swojej tradycyjnej diety.Owady jako źródło pożywienia nie są niczym nowym. Wielu ludzi na całym świecie od stuleci wykorzystuje je jako część swojej tradycyjnej diety. zdjęcie ilustracyjne, ARISA THEPBANCHORNCHAI, iStock

Również w Azji w butelkach z winem ryżowym umieszcza się węże bądź skorpiony. Wydaje się nam to niebezpieczne i obrzydliwe, a tymczasem takie wino, często zabarwione delikatnie na różowo od krwi węża, posiada podobno właściwości lecznicze, a nawet uważane jest za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków świata. Jeśli już jesteśmy przy krwi, to dla wielu obrzydliwym jedzeniem może być popularna w kuchni polskiej czernina czy też kaszanka. Dla Azjatów, zajadających się chrząszczami czy larwami albo smażonymi skorpionami, czy też dla mieszkańców Meksyku, chętnie sięgających po escamoles, czyli jaja niektórych gatunków mrówek, obrzydliwe mogą okazać się z kolei nasze kiszone ogórki, kiszona kapusta i bigos, czy też zsiadłe mleko.

Ohydne jedzenie: kacze ozorki, smażone pająki czy ryba mydlana?

Ohydne jedzenie można spotkać praktycznie w każdym zakątku świata. W Hongkongu na przykład można natknąć się na kacze ozorki. Na ich widok osobom z delikatnym żołądkiem może zrobić się niedobrze. W Kambodży z kolei za rarytas uchodzą smażone tarantule. Pająki smażone są w całości, a w ich środku nadal znajdują się ich wnętrzności i odchody. Jedną z tradycyjnych potraw w Norwegii jest natomiast lutefisk. Są to suszone i solone płaty dorsza moczone w wodzie i ługu sodowym. Charakterystyczny aromat ryby mydlanej może pokonać niejednego smakosza.

Łaskun palmowy i ziarna kawy Kopi luwak. Ten gatunek kawy jest wytwarzany z ziaren wydobywanych z odchodów tego sympatycznego ssaka.Łaskun palmowy i ziarna kawy Kopi luwak. Ten gatunek kawy jest wytwarzany z ziaren wydobywanych z odchodów tego sympatycznego ssaka. Fot. Shutterstock

W porównaniu z tymi potrawami ambrozją wydaje się jedna z najdroższych kaw świata – kopi luwak. Jeśli jednak wiemy, czemu ta kawa zawdzięcza swój łagodny aromat i brak goryczki, możemy stracić na nią ochotę. Otóż zamieszkujący południowo-wschodnią Azję łaskun palmowy, nazywany też cywetą, zjada owoce kawowca, ale nie trawi jego nasion, które przechodzą przez jego przewód pokarmowy i są wydalane. Wydobyte z odchodów łaskuna ziarna to właśnie kopi luwak.

Zobacz wideo Ekspresowy bigos z młodej kapusty

Najdziwniejsze potrawy świata: igranie ze śmiercią

Jakie są najdziwniejsze potrawy świata? Należy do nich z pewnością sannakji. Choć jedzenie surowych owoców morza dla wielu osób dziwne nie jest, to jednak jedzenie żywych ośmiornic wydaje się nie lada wyzwaniem. Małe ośmiornice kroi się i polewa olejem sezamowym, ich macki nadal wiją się na talerzu i przyklejają do podniebienia. Podczas jedzenia istnieje ryzyko uduszenia, jeśli przyssawki przyczepią się do przełyku.

Ryba fugu - sashimiRyba fugu - sashimi TheNUshutter / Shutterstock

Równie ryzykowne jest spożywanie uchodzącej za kulinarny rarytas ryby fugu. Jest ona silnie trująca, tylko wybitny specjalista potrafi przyrządzić ją tak, by nie stała się ona ostatnim posiłkiem. Szacuje się, że rocznie po zjedzeniu ryby fugu umiera około 300 osób. Nikogo nie powinna zabić natomiast zupa z ptasiego gniazda, popularna w Chinach, czy też specjalność szkockiej kuchni – haggis. Czym jest haggis? Owczym żołądkiem, nadzianym zmielonymi owczymi podrobami, cebulą, mąką owsianą i przyprawami.

Haggis, szkocki przysmakHaggis, szkocki przysmak Pichunter / iStock

Najgorsze potrawy świata trafiły do muzeum

Za najgorsze potrawy świata można z powodzeniem uznać smażone jądra byka (dla niepoznaki nazywane ostrygami z Rocky Mountain) czy popularne w Japonii smażone genitalia ryby (shirako).

BalutBalut istock / alan_fisher

Jednak mało kto chciałby sięgnąć po balut, specjał pochodzący z Filipin, a popularny również w Kambodży. Jest to nic innego, jak zapłodnione kacze jajo, poddane działaniu promieni słonecznych, a następnie obgotowane. Zawartość jajka, z wykształconymi kośćmi czy dziobem, wyjada się łyżeczką wprost ze skorupki.

Najdziwniejsze potrawy świata - HakarlNajdziwniejsze potrawy świata - Hakarl Shutterstock

Jeszcze bardziej obrzydliwą potrawą wydaje się być hakarl, przyrządzany na Islandii. Mięso rekina zakopywane jest pod ziemią na nawet sześć miesięcy, a po rozłożeniu jest wykopywane, krojone na kawałki i serwowane. Ma bardzo intensywny smak i śmierdzi amoniakiem. Zarówno balut, jak i hakarl trafiły do Muzeum Obrzydliwych Potraw w Malmö, gdzie znaleźć można również koreańskie wino z myszy. Młode myszki przez rok fermentują w spirytusie ryżowym i w ten sposób powstaje napój alkoholowy mający podobno prozdrowotne właściwości.

Najbardziej obrzydliwe jedzenie

Balut z pewnością znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o najbardziej obrzydliwe jedzenie. Ma jednak silną konkurencję. Są nią chociażby szwedzkie kiszone śledzie (surströmming). Ich zapach jest tak odrażający, że puszki z tym rarytasem otwiera się wyłącznie na zewnątrz.

Szwedzi uwielbiają surströmming, czyli fermentowane śledzieSzwedzi uwielbiają surströmming, czyli fermentowane śledzie fot. shutterstock.com

Równie intensywnie śmierdzi durian – owoc, którego smród czuć nawet przez twardą, kolczastą skorupę. Podobno jego smak nie jest zły, ale zapach zdecydowanie powala.

Casu marzu - zdjęcie ilustracyjneCasu marzu - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/Robert Pavsic

Jedną z najbardziej obrzydliwych potraw jest też z pewnością casu marzu – ser owczy z Sardynii. Serowarzy pozostawiają go na świeżym powietrzu i pozwalają, by muchy znosiły w nim jaja, z których wkrótce wykluwają się larwy, powodując fermentację sera. Podczas spożywania casu marzu larwy mogą skakać na wysokość nawet 15 centymetrów, jeśli zaś są martwe, to może okazać się, że ser jest nieświeży.

Zobacz też: Paluchy drożdżowe z serem na mecz. Komu przyda się dziś przepis? Niech wchodzi i korzysta

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.