Parlament Europejski chce zmian w opakowaniach żywności. "Co im powietrze w czipsach przeszkadza?"

Otwierasz paczkę z chipsami, a połowa opakowania to jedynie powietrze? Parlament Europejski podjął decyzję w tej sprawie. Już niedługo producenci będą musieli pakować swoje produkty w adekwatne pojemniki. A to wciąż nie wszystko.

Czasem producenci próbują wprowadzić konsumenta w błąd różnymi sztuczkami, w tym wielkością opakowań. Kupujemy wielką paczkę chipsów, a później okazuje się, że w środku większość stanowi powietrze. Dzieje się to także przy płatkach śniadaniowych i przekąskach różnego typu. Parlament Europejski postanowił coś z tym zrobić.

Zobacz wideo Testujemy dania z robakami. Czy nam smakowało?

Z opakowań chipsów zniknie powietrze. Parlament Europejski podjął decyzję

Parlament Europejski w ostatnim czasie podjął decyzje, które wpłyną na życie każdego z nas. Są one częścią Zielonego Ładu. Mają za zadanie zminimalizować ilości śmieci z tworzyw sztucznych i ich wytwarzanie. Od teraz opakowania mają być adekwatne co do zawartości. Co to oznacza? Opakowanie produktu nie będzie już wypełnione w większości powietrzem, jak działo się to dotychczas np. w przypadku paczek chipsów.

Nie jest to jednak jedyna kwestia, którą zajął się Parlament Europejski. Już 1 stycznia 2030 roku ze sklepowych półek znikną warzywa i owoce pakowane w folię. A to wciąż nie wszystko. Unia Europejska już wcześniej wprowadziła zakaz stosowania jednorazowych talerzy, sztućców i plastikowych słomek, a teraz rozszerzy się on także na inne opakowania. W kawiarniach i restauracjach nie skorzystamy już z jednorazowych talerzy i kubków. Znikną także pojedyncze minimalistyczne porcje miodu, keczupu i np. cukru. Do naszej torby podróżnej nie zabierzemy też małych opakowań na kosmetyki.

Na TikToku zawrzało. "To jak teraz paczka chipsów będzie wyglądać?"

Na popularnym profilu o @prawnik.przedsiebiorcow, który obserwuje prawie milion osób, można znaleźć interesujące nagranie. Autor w skrócie wytłumaczył, na czym polegać ma zmiana wprowadzana przez Parlament Europejski. Co na to internauci?

To jak teraz paczka chipsów będzie wyglądać? No i w co mam zapakować 2 kg ziemniaków? W ten papier, który się rwie i nie można go zawiązać?
Jestem za! Poszłabym o krok dalej. Makarony, kasze, cukier i inne sypkie produkty powinny być sprzedawane do własnych opakowań, np. po 100 gramów.
Co im powietrze w czipsach przeszkadza?
Pamiętam, że za komuny wszystkie zakupy pakowało się w papierowe torby z szarego papieru z makulatury, a napoje były w szkle.

Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.