Ile kosztują młode ziemniaki? Z początkiem sezonu taniej kupisz importowane niż polskie

Koniec maja to czas, kiedy na straganach zaczynają pojawiać się pierwsze młode ziemniaki z Polski. Przed rokiem ich ceny były rekordowo wysokie, przyjrzeliśmy się sytuacji na rok 2024. Młode zaczęły tanieć, natomiast importowane z zagranicy notują podwyżkę. Najdroższą polską odmianą w tym sezonie jest Irga.

To najpopularniejsze w naszym kraju warzywo cieszy się niesłabnącą popularnością od lat. W każdym domu potrafimy z niego wyczarować idealny dodatek do obiadu, często bywa też głównym bohaterem naszych dań. W ostatnich latach ziemniaki osiągają rekordowe ceny. Z początkiem roku ceny utrzymywały się na wysokim poziomie. Jak wygląda sytuacja aktualnie?

Zobacz wideo Ziemniaki nie tuczą! Wręcz pomagają w przemianie materii

Ceny zależne od kraju pochodzenia

W sprzedaży zaczęły pojawiać się pierwsze polskie młode ziemniaki. Ceny na poszczególnych targowiskach są mocno zróżnicowane. Wahają się między 5 a 15 złotych za kilogram. Aktualnie najdroższą odmianą jest Irga, te ziemniaki jednak są specjalnie sortowane oraz myte, a to może decydować o ich cenie. Najtańszymi są te otulone ziemią.

Jak podaje portal Kurier Poranny "Polskie młode ziemniaki są zazwyczaj droższe niż te importowane z innych krajów, takich jak Egipt, Grecja czy Cypr. Znaczenie ma także odmiana. Młode importowane ziemniaki na rynku hurtowym Bronisze kosztują od 3,65 do 4,85 zł za kilogram, tymczasem krajowe 7-9 zł/kg, odmiana irga 8-10 zł/kg." To dopiero początek sezonu na młode ziemniaki, a popyt po zimie jest na nie wysoki. W najbliższych tygodniach szacuje się, że ich cena zacznie stopniowo maleć. Tendencje z ostatnich miesięcy pokazują, że ziemniaki sprowadzone z zagranicy zaczęły drożeć.

Taniej u rolnika na zamówienie

Jak informuje portal Top Agrar "Tegoroczna wiosenna aura pozwoliła wyjątkowo szybko posadzić młodego ziemniaka, nawet o około 2, 3 tygodnie wcześniej niż w latach poprzednich. Jak mówią rolnicy, ziemniak staje się jedną z bardziej dochodowych upraw razem z burakiem cukrowym." Innowacją stają się bezpośrednie ogłoszenia od rolników w internecie. Od dawna wiadomo, że warzywa czy owoce dostępne wprost od producenta są najtańsze, ciężko jednak znaleźć gospodarstwo rolne mieszkając w większym mieście. W sieci można znaleźć masę ogłoszeń rolników, którzy zachęcają do składania zamówień. Możemy w nich przeczytać, że ziemniaki kopane z ziemi są na świeżo przy uprzednim zakupie. Tanio dostaniemy je przede wszystkim przy większym zamówieniu. Rolnicy ratują się znaną regułą sprzedaży, gdy popyt jest wysoki, a podaż niska, ceny mogą być wysokie. 

Czy uważasz, że aktualnie ceny ziemniaków są za wysokie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.