Co jest bardziej kaloryczne - schabowy czy mielony? Sprawdzili 9 polskich dań i wszystko już wiadomo

Ile kalorii ma typowy polski obiad? Portal silver.lelum.pl sprawdził kaloryczność kilku typowych dań, które jemy od zawsze. Niektóre przykłady mogą cię zdziwić. Co będzie miało mniej kilokalorii - obiad ze schabowym czy z mielonym?

W trosce o zdrowie i smukłą sylwetkę coraz więcej osób korzysta z porad dietetyków i kontroluje, co znajduje się na ich talerzach. Okazuje się, że niektóre dania obiadowe, choć są nieodłączną częścią polskiej kuchni i nikt nie może im się oprzeć, mają sporo kilokalorii. Mogłoby się wydawać, że to nieprawda, bo mamy i babcie od zawsze serwowały nam je na obiad i zapewniały, że trzeba je jeść, żeby zdrowo rosnąć. Co z tymi kaloriami?

Zobacz wideo Leszek Klimas pokazuje nam, jak powinien wyglądać obiad, kiedy chcemy się zdrowo odżywiać. "Ziemniaki, kawałek kotleta."

Ile kalorii ma typowy polski obiad? Wzięli pod lupę kilka dań i deserów

Portal silver.lelum.pl wziął pod lupę kilka typowych polskich dań obiadowych i deserów, sprawdzając ich kaloryczność. Jakie wysnuli wnioski? 

  • 250 ml zupy pomidorowej z ryżem ma około 170 kcal, a z makaronem około 380 kcal;
  • 250 ml rosołu ma 370-400 kcal;
  • 250 ml zupy ogórkowej ma około 150 kcal;
  • 140 g kotleta schabowego z ziemniakami z wody i mizerią to około 630 kcal;
  • kotlet mielony przeciętnej wielkości z ziemniakami i buraczkami zasmażanymi ma około 433 kcal;
  • zrazy z kluskami śląskimi polane tłuszczem i podane z czerwoną kapustą mają 590-630 kcal;
  • 130 g sernika krakowskiego ma około 360-380 kcal - podobnie jak w przypadku szarlotki;
  • 100 g ciasta drożdżowego z kruszonką ma około 260 kcal.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że każdy przygotowuje te dania inaczej, dlatego podane dane nie zawsze będą się w pełni zgadzać z tym, co ugotujemy. W zupach liczy się na przykład również to, jakie mięso wykorzystamy do ich przygotowania, a w kotletach rodzaj panierki i tłuszczu użytego do smażenia. Niektórzy korzystają też z mniej kalorycznych zamienników, które cieszą się coraz większą popularnością.

Ile kalorii powinno się jeść na obiad? Wszystko zależy od trybu życia

Niezbędną ilość dziennych kilokalorii wylicza się na podstawie między innymi wieku, płci i stylu życia. Przykładowo, dorosła osoba, która raczej nie ćwiczy, powinna spożywać do 2 tys. kcal dziennie. Jeśli regularnie ćwiczysz, zapotrzebowanie będzie większe. W przypadku wątpliwości warto udać się po radę do dietetyka, który na podstawie fachowej wiedzy, wywiadu i badań zaproponuje najlepsze dla twojego organizmu rozwiązanie. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Czy kontrolujesz ilość spożywanych kilokalorii?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.