Nawet pół tysiąca za kilogram suszonych grzybów. Na widok tych cen może opaść szczęka

Ceny grzybów, zarówno świeżych, jak i suszonych, co roku rozgrzewają internet. Często bowiem trzeba zapłacić naprawdę potężną sumę za kilogram lub pół kilograma ulubionych gatunków. W tym roku nie jest lepiej. Niektórzy handlarze chcą nawet 500 zł za kg prawdziwków.

Ceny suszonych grzybów, które oferowane są przez internetowych handlarzy, sprawdziła redakcja WP Finanse. Ci, którzy są zainteresowani ich kupnem, powinni przygotować się na naprawdę spory wydatek. Kwoty sięgają bowiem kilkuset złotych za kilogram. 

Zobacz wideo Polscy turyści narzekają na ceny. Nadal jest drogo

Ceny suszonych grzybów. Nawet kilkaset złotych za kilogram

Jeden ze sprzedawców z województwa podkarpackiego życzy sobie aż 500 zł za kilogram suszonych prawdziwków. Inny, z województwa śląskiego, sprzedaje borowiki szlachetne za 400 zł/kg. Niektórzy oferują też mniejsze ilości, np. pół kilograma. Wówczas trzeba zapłacić za borowiki około 150-250 zł.

Drogie są również suszone kurki. Handlarz z województwa mazowieckiego sprzedaje 200 g za 98 zł. Są też oferty, w których podana jest cena za 100 g. W jednej z nich cena wynosi 49 zł.

Ceny kurek 2024. Ile kosztują popularne grzyby?

WP Finanse pisze też o cenach świeżych kurek na popularnym w Warszawie targowisku - Hali Mirowskiej. Serwis przypomina, że pierwsze dostępne były w połowie czerwca. Wówczas niektórzy chcieli nawet 99 zł/kg, choć można było znaleźć stragany, na których były tańsze. 

Ja na targ przy Hali Mirowskiej wybrałam się 29 czerwca. Udało mi się wtedy kupić dość spore kurki za 40 zł/kg. Tuż obok stał koszyk z mniejszymi okazami, które kosztowały 35 zł/kg. Widziałam jednak, że na niektórych stanowiskach kurki sprzedawane były drożej, bo za ok. 50-55 zł.

Ceny kurek w 2024 roku sprawdził też serwis INNPoland, który przyjrzał się trzem popularnym sklepom: Biedronce, Kauflandowi i Stokrotce. Najdrożej jest w ostatnim. Tam za kilogram trzeba zapłacić 89,95 zł, a kurki są importowane z Serbii. Na drugim miejscu uplasowała się Biedronka z kurkami z Bułgarii - cena to 59,95 zł/kg. Najtańsze są polskie kurki z Kauflandu - kosztują 40 zł/kg.

Serwis zwraca uwagę, że to ceny z marketów, a nie od prywatnych sprzedawców. Ponadto sezon dopiero się zaczyna. Rok temu handlarze w szczycie oferowali je za 35-65 zł/kg.

Gdzie zbierać kurki? Uważaj na trujące podobieństwa

Kurki to jedne z najchętniej zbieranych i kupowanych grzybów. Są dość charakterystyczne, jednak łatwo pomylić je z innym, trującym gatunkiem - lisówką pomarańczową. Swego czasu Lasy Państwowe przygotowały grafikę, na której wskazane zostały różnice między kurką a lisówką. Można zobaczyć ją poniżej.

Przede wszystkim lisówka ma ciemniejszy, pomarańczowy, a nie żółty kolor, a jej trzon jest nieco bledszy od kapelusza. Pod kapeluszem blaszki są znacznie cieńsze i gęściej rozłożone niż w przypadku kurki. Kurka ma też dość długi trzon, zwężający się ku dołowi. Kurki występują w lasach od czerwca do października, zaś lisówki pomarańczowe pojawiają się jesienią.

Gdzie szukać kurek? Rosną zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Często kryją się pod liśćmi oraz w mchu. Zazwyczaj rosną w dużych grupach, dlatego gdy waszym oczom ukaże się jeden grzybek, dobrze rozejrzyjcie się po okolicy, bo jest duża szansa, że w pobliżu jest ich więcej. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.