Popularne sosy wycofane ze sklepów. Masz je na półce? Lepiej uważaj, bo mogą wywołać alergię

Jak wynika z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, trzy sosy popularnej marki zostały wycofane ze sklepów. W produktach zostały znalezione składniki, które mogą zagrozić zdrowiu. O co chodzi?

Sosy marki Winiary są własnością firmy Nestlé Polska S.A. Koncern dobrowolnie wycofał ze sprzedaży trzy rodzaje produktów pomidorowych w słoiku. Wykryto w nich zawartość składnika, który u niektórych osób może wywołać reakcję alergiczną.

Zobacz wideo Agata Młynarska przez chorobę musiała zmienić dietę. Niektórych produktów w ogóle nie może spożywać

Popularne sosy wycofane ze sprzedaży. W ich składzie znalazł się gluten

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czytamy, że powodem wycofania produktów jest wykrycie obecności glutenu w surowcu wykorzystanym do produkcji tych sosów. U osób z nietolerancją glutenu lub pszenicy może wywołać wystąpienie reakcji alergicznej.

(Glwny Inspektorat Sanitarny w Warszawie(Glwny Inspektorat Sanitarny w Warszawie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Gluten to mieszanka białek gliadyny i gluteiny, które występują w zbożach. Jest on powszechnie wykorzystywany w produkcji żywności, jednak osoby, które go nie tolerują, muszą zachować szczególną ostrożność. Gluten znajdziemy w produktach zawierających mąkę - takich jak pieczywo, kluski czy ciastka, ale nie tylko. Czasem może się znaleźć też w suszonych owocach, słodzonych napojach i wędlinach. Alergia nie jest niczym rzadkim, ale osoby dotknięte tą przypadłością powinny dokładnie czytać składy produktów.

GIS podało wykaz produktów wycofanych ze sprzedaży. Na liście popularny sos boloński

Główny Inspektorat Sanitarny podał, że ze sklepów wycofano sosy:

  1. Winiary Sos Boloński 500 g:
  • Nr partii 240423B/1, data minimalnej trwałości 04.2026,
  • Nr partii 240423C/1, data minimalnej trwałości 04.2026.

2. Winiary Sos pomidorowy do Spaghetti 500 g:

  • Nr partii 240422A/1, data minimalnej trwałości 04.2026,
  • Nr partii 240422B/1, data minimalnej trwałości 04.2026.

3. Winiary Sos amerykański BBQ z syropem z palonego cukru 348 g

  • Nr partii 240420A/1, data minimalnej trwałości 04.2025,
  • Nr partii 240421A/1, data minimalnej trwałości 04.2025.

Klienci, którzy kupili sos z wymienionych partii, mogą wymienić produkt. W tym celu należy skontaktować się z Serwisem Konsumenta marki Winiary. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.