Ciotka od lat powtarzała, że to najlepszy sposób na kurki. Dzięki niemu nie są gorzkie

Kurki to bardzo popularny grzyb, który aktualnie jest teraz widoczny w lasach. Wiele osób zrywa się więc o poranku, by móc go zebrać, a później wykorzystać w domowych potrawach. Jednak ma on to do siebie, że nieodpowiednio przyrządzony charakteryzuje się gorzkim posmakiem. Te sposoby poradzą sobie z tym problemem.

Kurki to jedne z najbardziej cenionych grzybów leśnych. Te popularne grzyby możemy zbierać już od początku lata, a na ten moment czekają wszyscy smakosze grzybów. Pieprznik jadalny jest wykorzystywany do omletów, sosów, farszy, ale również możemy go marynować. Jednak jego charakterystyczny smak bywa czasem zbyt gorzki. Na szczęście istnieją sprawdzone domowe metody, które pozwalają złagodzić tę goryczkę i wydobyć pełnię smaku tych złocistych skarbów lasu. Jeśli tak jak większość osób, chcesz pozbyć się nieprzyjemnego posmaku, poniższe sposoby na pewno w tym pomogą. Jeden szczególnie przypadł do gustu mojej cioci, która od zawsze powtarzała, że nie ma lepszej metody. Bowiem oczyszczała grzyby, a później maczała je w tym napoju.

Zobacz wideo Jak oczyścić kurki? Mamy dwa sposoby

Jak pozbyć się nieprzyjemnego posmaku kurek?

Kurki goszczą na naszych stołach bardzo często. Nietrudno znaleźć osoby, które uwielbiają smak tych grzybów. Niestety czasem możemy usłyszeć, że smak potraw z pieprznikiem jadalnym ma gorzkawy smak, a goście, którzy się nim raczą nie są z tego powodu zadowoleni.

Powodów na ten mało przyjemny smak jest kilka. Pierwszym jest pochodzenie grzybów. Jeśli są one z lasów iglastych lub zbierane są w okresie suszy i upałów to możemy spotkać się z goryczą. Kolejnym powodem jest zbyt długi okres przechowywania ich. Właśnie te powody sprawiają, że bardzo często nie możemy cieszyć się pysznym smakiem potrawy. Przygotowaliśmy na szczęście kilka metod, które poradzą sobie z tym problemem.

Blanszowanie

Metoda, którą wykorzystuje wiele gospodarzy i gospodyń to krótkie blanszowanie kurek. Polega ono na zanurzeniu grzybów we wrzątku na 2-3 minuty, a następnie szybkim schłodzeniu w zimnej wodzie. Ten prosty zabieg skutecznie usuwa goryczkę, zachowując jednocześnie charakterystyczny smak i konsystencję kurek. Warto jednak pamiętać, że przed blanszowaniem kurki należy odpowiednio dobrze oczyścić.

Moczenie w mleku

Innym skutecznym sposobem jest namoczenie kurek w mleku. Jest to metoda, którą moja ciotka stosowała od lat. Polega ona na tym, aby namoczyć grzyby w podanym napoju przez około 30 minut przed dalszą obróbką. Mleko absorbuje gorycz, pozostawiając grzyby łagodne w smaku. Po namoczeniu kurki należy dokładnie opłukać i osuszyć.

Długie smażenie

Niektórzy kucharze przysięgają, że kluczem do usunięcia goryczki jest długie smażenie kurek na suchej patelni. Proces ten może trwać nawet 20-30 minut, aż grzyby oddadzą swoją wilgoć i lekko się przyrumienią. Dopiero wtedy dodajemy masło lub olej i kontynuujemy smażenie.

Marynowanie

Marynowanie kurek w mieszance octu, wody, cukru i przypraw przez kilka godzin przed gotowaniem to kolejny sposób na złagodzenie ich gorzkiego smaku. Ta metoda szczególnie dobrze sprawdza się, gdy planujemy wykorzystać kurki do sałatek lub jako dodatek do mięs. Po zastosowaniu tej metody grzyby te stają się ciekawsze w smaku.

Gotowanie z ziemniakami

Ciekawą metodą jest gotowanie kurek razem z pokrojonymi ziemniakami. Ziemniaki mają zdolność absorbowania goryczki z grzybów. Po ugotowaniu kurki można oddzielić od ziemniaków i wykorzystać w wybranej potrawie.

Dodatek śmietany

Dodanie odrobiny śmietany podczas smażenia kurek nie tylko łagodzi ich gorycz, ale także nadaje potrawie kremową konsystencję i bogaty smak. To prosty sposób, który sprawdza się szczególnie dobrze w sosach i zupach.

Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest również odpowiednie czyszczenie kurek przed obróbką. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, ale nie myć grzybów pod bieżącą wodą, gdyż mogą stracić swój aromat. Zamiast tego, lepiej przetrzeć je wilgotną ściereczką lub pędzelkiem.

Stosując te domowe, sprawdzone metody, możemy cieszyć się pełnią smaku kurek bez nieprzyjemnej goryczki. Eksperymentowanie z różnymi technikami pozwoli nam znaleźć tę, która najlepiej odpowiada naszym preferencjom smakowym. Tak jak moja ciotka powtarzała przez lata - właściwe przygotowanie to klucz do delektowania się tymi wyjątkowymi grzybami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.