Co się stanie, gdy przestaniesz pić kawę? Znikną te dolegliwości

O kawie trudno jednoznacznie powiedzieć, że to dobry lub zły napój. Co rusz publikowane są badania, które wskazują, że picie kawy może pozytywnie wpływać na zdrowie. Z drugiej strony nie brakuje też jednak negatywnych skutków sięgania po nią. Dlatego niektórzy decydują się odstawić kawę. Jak wtedy reaguje organizm? Wyjaśniamy, które dolegliwości znikną lub staną się mniej uciążliwe.

Kawa obok herbaty jest jednym z najpopularniejszych napojów świata, pije się ją właściwie wszędzie. Wiele osób sięga po nią rano, by pobudzić się i dodać sobie energii. Inni, nawet jeśli kawa nie działa na nich w taki sposób, piją ją z przyzwyczajenia i dla smaku. Niektórzy wypijają kilka filiżanek lub kubków dziennie, innym wystarczy tylko jedna.

Zalety picia kawy. Może chronić przed rozwojem groźnej choroby

Tak duża popularność kawy sprawia, że jest częstym przedmiotem badań naukowych. A tych opublikowano już całe mnóstwo. Jedne z najświeższych badań, o których pisaliśmy w czerwcu 2024 w naszym serwisie zdrowie.gazeta.pl, wykazały, że kawa zmniejsza negatywne skutki siedzącego trybu życia, ale dotyczy to osób, które piją ją codziennie. Więcej przeczytasz o tym w poniższym tekście:

Inne badanie, opublikowane na łamach czasopisma "Neurology", sugeruje z kolei związek między piciem kawy a mniejszym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. "Wydaje się, że jest coś w kofeinie i jej składnikach, co chroni ludzkie mózgi" - wyjaśniają eksperci. Być może wspiera przepływ dopaminy w mózgu, ale potrzeba więcej badań, by dokładniej poznać i zrozumieć związek między kawą a wspomnianym schorzeniem.

Przy czym pijąc kawę, należy pamiętać, by lepiej zrezygnować z dodatków, które negatywnie wpływają na zdrowie. Są to chociażby cukier, różnego rodzaju słodkie syropy i śmietanka.

Tak zareaguje organizm, gdy odstawisz kawę

Niektórzy jednak odczuwają nieprzyjemne dolegliwości związane z piciem kawy. Zwłaszcza ci, którzy się od niej uzależnili i piją jej zbyt dużo. Jednym z takich negatywnych skutków ubocznych są problemy ze snem. Winna jest temu kofeina, główny składnik kawy, która łączy się z tym samym receptorem w mózgu, co neuroprzekaźnik adenozyna, naturalny środek uspokajający. W dodatku wrażliwość na kofeinę prawdopodobnie wzrasta wraz z wiekiem.

"Ludzie różnią się również pod względem szybkości metabolizowania kofeiny, co pozwala niektórym spać spokojnie po wypiciu kawy zawierającej kofeinę, podczas gdy inni mają problemy ze snem, jeśli piją kawę w porze lunchu. Ale nawet jeśli po wieczornej kawie możesz szybko zasnąć, może to zakłócić twoją zdolność do odpowiedniego głębokiego snu" - wyjaśnia Michael Pollan, autor książki "This Is Your Mind on Plants".

Zobacz wideo Pijesz ją codziennie rano, a czy wiesz jak powstaje? Odwiedziliśmy plantację kawy

Dlatego odstawienie kawy może poprawić jakość snu i sprawić, że będziesz zasypiać szybciej. Na tym jednak nie koniec zalet wyeliminowania z diety czarnego napoju. Jak podają serwisy medyczne Healthline oraz WebMD, rezygnacja z kawy może też zmniejszyć uczucie niepokoju. Kofeina dodaje bowiem energii, ale stymuluje też organizm do działania w trybie "walcz lub uciekaj". To może prowadzić z kolei do wzrostu nerwowości, kołatania serca, a nawet ataków paniki. 

Organizmy osób, które nie piją kawy, mogą też łatwiej przyswajać składniki odżywcze. Jak czytamy w Healhline, garbniki, które są zawarte w kawie, mogą prawdopodobnie hamować częściowo wchłanianie m.in.: żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Dotyczy to szczególnie osób, których dieta nie jest zbilansowana, a także starszych i tych, które piją bardzo dużo kawy.

Rezygnacja z kawy oznacza również zdrowsze i bielsze zęby. Dotyczy to także innych napojów z zawartością kofeiny, czyli herbaty i napojów gazowanych. To efekt działania tanin, które odkładają się i przebarwiają szkliwo. Ponadto kwasowość takich napojów też może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i próchnicy. 

Kawa espresso
Kawa espresso Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl

Niższe ciśnienie krwi to również możliwy efekt odstawienia kawy. Istnieją bowiem badania, które wskazują, że kofeina, w związku z tym, że działa stymulująco na układ nerwowy, podnosi ciśnienie. 

Lepsze trawienie też jest jedną z zalet rezygnacji z picia kawy. Kofeina może bowiem powodować problemy trawienne. Ponadto kawa działa przeczyszczająco i stymulująco na jelita, co w efekcie może doprowadzić do biegunek i luźnych stolców, gdy będziemy pić jej bardzo dużo. 

Warto też pamiętać, że u osób, które często piły kawę i chcą przestać, mogą wystąpić nieprzyjemne dolegliwości związane z odstawieniem. Są to m.in.: bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i zmęczenie. Po kilku dniach powinny jednak ustąpić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.