Umyjesz octem i wyrzucisz pieniądze w błoto. Tego nim nie czyść, bo możesz żałować

Ocet to niezwykle uniwersalny produkt. Przede wszystkim używa się go w kuchni, ale wiele osób korzysta z niego również podczas sprzątania. Są jednak pewne przedmioty i powierzchnie, których octem lepiej nie przecierać. Inaczej może skończyć się złością i płaczem, zwłaszcza gdy coś było kosztowne. Czego nie myć octem? Oto sześć rzeczy, które lepiej wyczyścić innymi sposobami.

Dla wielu osób ocet jestem w domu elementem pierwszej potrzeby. W kuchni dodaje się go do sałatek, jest wykorzystywany jako składnik sosów i marynat. Niektórzy dodają łyżkę octu do biszkoptu, bo dzięki niemu ciasto wychodzi pulchne i puszyste, a także do placków ziemniaczanych i pączków, bo wówczas mniej chłoną tłuszcz. 

Zobacz wideo Jak sprzątano w 1998 roku? Sprawdziliśmy triki z lat 90.

Ocet często wykorzystywany jest też do sprzątania. Niektórzy mieszają go z sodą oczyszczoną i wlewają do zlewu, by go odetkać. Octu używa się również do odkamieniania czajnika, zmywania śladów mydła z płytek, czyszczenia kabin prysznicowych, zlewów, umywalek, mycia okien oraz kafelkowych podłóg, np. w łazience. 

Nie do wszystkiego jednak ten wspaniały płyn się nadaje. Są przedmioty i powierzchnie, które możesz zniszczyć, jeśli wyczyścisz je octem.

Czego nie można myć octem? Sześć rzeczy, które lepiej czyścić w inny sposób

Ocet na niektóre powierzchnie działa tak skutecznie, że najchętniej czyścilibyśmy nim wszystko. Nie jest to jednak dobry pomysł. Oto lista rzeczy, których pod żadnym pozorem nie można myć octem:

  • ekrany sprzętów elektronicznych - wycieranie octem telewizorów, smartfonów, laptopów czy tabletów może skończyć się uszkodzeniem powłoki ochronnej ekranu oraz jego właściwości antyodblaskowych. Dlatego takie urządzenia najlepiej myć zgodnie z zaleceniami producenta. 
  • naturalny kamień, czyli np. marmur i granit - może się wydawać, że skoro coś jest kamienne, to znaczy, że solidne i wytrzymałe. Jednak powierzchnie wykonane z tego tworzywa nie lubią się z octem. Płyn może je trwale uszkodzić, dlatego lepiej sięgnąć po wodę z mydłem.
  • drewniane meble i podłogi - drewno jest bardzo wrażliwym materiałem i trzeba umieć się z nim obchodzić. Czyszczenie go octem to niezbyt dobry pomysł. Płyn może bowiem sprawić, że zmatowieją i staną się bardziej podatne na zarysowania i inne uszkodzenia.
  • noże - ocet może uszkadzać ich stalową powierzchnię i sprawić, że zaczną korodować. Do mycia noży lepiej używać wody z łagodnym płynem do naczyń.
  • żelazko - podobnie jak w przypadku noży, tak i tutaj użycie octu może doprowadzić do korodowania elementu grzejnego, a nawet uszkodzić wnętrze urządzenia. Żelazka mają co prawda powłokę ochronną, ale ocet może ją zniszczyć i przedostać się do środka.
  • gumowe elementy sprzętu AGD - jeżeli decydujesz się umyć octem urządzenie AGD, uważaj na gumowe wężyki i uszczelki. Kwas może je uszkodzić i doprowadzić do sytuacji, że przestaną być szczelne.

Producenci zazwyczaj wskazują na instrukcjach dołączonych do różnych sprzętów i przedmiotów, w jaki sposób najlepiej je czyścić. Jeśli nie masz pewności, bo np. nie masz już instrukcji, jak coś umyć, najlepiej sięgnąć po delikatne środki dedykowane do czyszczenia danej powierzchni. Domowe metody nie zawsze okazują się bowiem najlepsze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.