Polacy popełniają ten błąd nagminnie. Torebki po ryżu nie powinny lądować tam, gdzie ci się wydaje

Segregowanie śmieci nie zawsze należy do najprostszych. Zdarza się bowiem, że niektóre odpadki wzbudzają wątpliwości co do tego, w jakim kontenerze powinny wylądować. Gdzie wyrzucać torebki po ryżu i kaszy?

Polacy z biegiem czasu przyzwyczaili się do konieczności segregowania domowych odpadów. Nawet lata doświadczenia w tym zakresie nie gwarantują niestety poprawnego wyrzucania śmieci. Najwięcej problemów sprawiają nam zazwyczaj proste rzeczy, takie jak umieszczenie woreczków po ryżu w odpowiednim kuble.

Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet 4 razy więcej

Gdzie wyrzucić torebki po ryżu? Zasada jest prosta, ale wiele osób o tym nie wie

Większość z nas od czasu do czasu sięga po produkty sypkie, między innymi ryż i kaszę. W sklepach znajdziemy je zwykle w plastikowych torebkach pakowanych po kilka sztuk w kartonie. Po ugotowaniu zwykle wyrzucamy woreczki do pojemnika na plastik i metal.

Okazuje się jednak, że to wielki błąd. Śmieci tego typu powinny lądować w koszu na odpady zmieszane. Wszystko przez to, że opakowania te zawierają w sobie szkodliwe związki chemiczne (bisfenol A), które nie podlegają recyklingowi. Warto o tym pamiętać przy następnym wyrzucaniu śmieci.

Torebki ryżu zawierają w sobie substancję bisfenol A
Torebki ryżu zawierają w sobie substancję bisfenol A fot. Vadakkan / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Czy ryż powinno się gotować w woreczku? Zdaniem lekarzy - absolutnie nie

Z tego samego względu nie powinno się też gotować ryżu w plastikowych foliach. Choć zalecenia producentów na pudełku wskazują zwykle co innego, specjaliści nie mają wątpliwości, że szkodliwy bisfenol ma również zły wpływ na zdrowie człowieka. Substancja po obróbce termicznej (w tym przypadku gotowaniu) przenika do żywności, którą spożywamy.

Zamiast więc wrzucać do wrzątku zamknięte woreczki ryżu, lepiej wsypać go po prostu luzem. Wiąże się to co prawda z koniecznością późniejszego odcedzenia, które wiele osób irytuje, jednak jest to mała cena w kontekście naszego zdrowia. Inna sprawa, jeśli na opakowaniu producent zawarł informację, że produkt jest "BPA free". W tym przypadku można gotować ryż czy kaszę razem z torebką i nie będzie to miało negatywnego wpływu na organizm. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: