Muszki owocówki wabi słodka woń dojrzałych owoców. Przyciąga je też zapach tych owoców i warzyw, które zaczynają już przejrzewać, a nawet gnić, jeśli w porę ich nie zjemy i nie zauważymy, że proces się rozpoczął. Zatem sposobem na to, by muszki owocówki nie pojawiały się w naszych kuchniach, jest utrzymywanie czystości, niepozostawianie resztek jedzenia na blacie, chowanie warzyw i owoców oraz zjadanie ich na bieżąco (a przede wszystkim kupowanie tyle, ile jesteśmy w stanie szybko zjeść). Trzeba też pamiętać o regularnym wyrzucaniu śmieci i najlepiej zaopatrzyć się w pojemniki, które można szczelnie zamknąć.
Czasem jednak z pojawieniem się owocówek nie jesteśmy w stanie wygrać. Co zatem zrobić, gdy owady już się pojawić? Jak usunąć muszki owocówki? Można postawić domową pułapkę.
Wyjaśnialiśmy już, że muszki owocówki lecą do słodkich, fermentujących zapachów. Można więc próbować pokonać je dokładnie tym sposobem. W mediach społecznościowych furorę robi domowa pułapka na muszki owocówki zrobiona ze słoika i papieru. Potrzebne będą też kawałki owoców lub skórek, w niektórych wersjach można trafić też np. na keczup albo ocet jabłkowy. Chodzi o to, by wybrać produkt, który wydziela woń kuszącą owady.
Jak usunąć muszki owocówki za pomocą tej domowej pułapki? Na dno słoika włóż kawałki owoców, skórki (np. banana), wlej keczup lub ocet jabłkowy. Następnie kartkę papieru zwiń tak jak rękaw cukierniczy i włóż do słoika w taki sposób, by szczelnie przylegała do rantów. Muszki wejdą do środka przez niewielki otwór w stożku, ale nie będą potrafiły wydostać się z powrotem. Papier można też zabezpieczyć taśmą klejącą.
Jeśli obawiasz się, że mimo wszystko owady znajdą sposób, by wyjść z pułapki, możesz wlać na dno słoika płyn do naczyń. Jego gęstość sprawi, że muszki w nim ugrzęzną i nie będą w stanie się wydostać.
Czy istnieje inny sposób na pozbycie się muszek owocówek? Tak, internauci polecają sobie jeszcze inną pułapkę, trochę podobną do opisanej wyżej. Do szklanki lub miseczki trzeba wlać ocet jabłkowy lub wino oraz płyn do naczyń. Zasłonić szczelnie folią i zrobić dziurki. Muszki owocówki wpadną do środka, bo zwabi je owocowy, fermentujący zapach, ale utoną w gęstym płynie.