Dziwnie wygląda, więc wiele osób ją omija. Tymczasem jest lepsza niż jabłka i obniża cukier

Tego owocu nie da się pomylić z żadnym innym. Ma charakterystyczną, najczęściej różową, skórkę z wyrastającymi z niej zielonymi listkami. Przez to, że tak nietypowo wygląda, niektórzy nie mają odwagi, by go spróbować. Tymczasem pitaja, znana też jako smoczy owoc, to cenne źródło składników odżywczych. Pomaga obniżyć poziom cukru i ustabilizować cholesterol. Poza tym, moim zdaniem, smakuje znacznie lepiej niż wszystkie jabłka i truskawki świata razem wzięte.

Niektórzy z nas lubią eksperymentować, inni wolą trzymać się sprawdzonych produktów. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, zachęcamy, by spróbować kiedyś pitai, znanej też jako smoczy owoc. Jeśli ci nie zasmakuje - trudno. Ale jeśli przypadnie ci do gustu, zyskasz nowy, być może ulubiony owoc i zrobisz coś dobrego dla swojego zdrowia.

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Jak wygląda smoczy owoc? Jak smakuje pitaja?

Pitaja to owoc wielu gatunków kaktusów. Kwitną tylko w nocy, a ich kwiaty są duże, białe i intensywnie pachną. Dlatego mówi się o nich "królowe nocy" lub "piękne księżycowe kwiaty". Choć oryginalnie pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej, obecnie powszechnie uprawia się go też w Azji Południowo-Wschodniej, m.in. w Wietnamie, Malezji czy na Filipinach. Inne jej nazwy, oprócz smoczego owocu, to truskawkowa gruszka oraz biała pitaja. 

Smoczy owoc jest owalny i najczęściej pokryty różową skórką z wyrastającymi z niej zielonymi listkami. Miąższ jest biały z malutkimi, czarnymi pesteczkami. Istnieją też jednak odmiany z żółtą skórką i białym miąższem oraz z różową skórką i czerwono-różowym miąższem. 

Smoczy owoc, pitaja. Odmiana z różową skórką i białym miąższem
Smoczy owoc, pitaja. Odmiana z różową skórką i białym miąższem superoke / Shutterstock

Smoczy owoc ma słodki, delikatny i orzeźwiający smak. Niektórym nieco kojarzy się z kiwi, zarówno pod kątem smaku, jak i wyglądu (małe, czarne pestki) oraz sposobu jedzenia. Pitaję należy bowiem albo obrać ze skórki i zjeść sam miąższ, albo przekroić owoc na pół i miąższ wyjeść łyżeczką, czyli dokładnie tak jak w przypadku kiwi. Ja miałam okazję spróbować smoczego owocu w Wietnamie i przyznam, że zaskoczyło mnie, jak bardzo mi zasmakował. Ten zjedzony na miejscu był słodszy niż ten, który później kupiłam w Polsce, ale niech was to nie zniechęca. Pitaję i tak warto dodać do diety.

Smoczy owoc - właściwości odżywcze. Pomaga obniżyć cukier i uregulować cholesterol

Ten egzotyczny owoc jest bowiem źródłem cennych składników odżywczych i może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. W 85 proc. składa się z wody i jest niskokaloryczny. Zawiera polifenole, czyli organiczne związki chemiczne, które działają przeciwutleniająco. Oznacza to, że zwalczają nadmiar wolnych rodników w organizmie, które z kolei przyspieszają proces starzenia i wpływają na rozwój wielu chorób. Warto więc dostarczać organizmowi produktów bogatych w przeciwutleniacze. Podobnie działają obecne w smoczym owocu betacyjaniny, czyli czerwone barwniki, które znajdują się także np. w burakach ćwikłowych.

Pitaja ma również dużo witaminy C, która poprawia odporność oraz witaminy A, która utrzymuje w dobrej kondycji skórę, włosy i paznokcie, bierze udział w produkcji czerwonych krwinek oraz dobrze wpływa na wzrok. 

Regularne jedzenie smoczego owocu wpływa też na poziom cukru we krwi oraz "dobrego" i "złego" cholesterolu. Serwis dietetycy.org przywołuje bowiem wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Universiti Sultan Zainal Abidin w Malezji, według których spożywanie czerwonej pitai zmniejszyło poziom glukozy we krwi oraz poziom trójglicerydów. Ponadto wpłynęło na wzrost cholesterolu HDL (tzw. dobrego) i spadek LDL (tzw. złego) oraz cholesterolu całkowitego. Utrzymywanie tego wskaźnika w ryzach obniża ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

Jak jeść smoczy owoc? 

Tak naprawdę tak jak wszystkie inne owoce. Wyżej podaliśmy już sposoby na jedzenie pitai na surowo. Można ją jednak śmiało dodawać do sałatek, owsianek, koktajli i deserów. Ze smoczego owocu można zrobić sorbety, lody i musy. Sprawdzi się również jako składnik ciast i kremów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać ją też np. do jogurtu lub twarogu jedzonego na słodko. Jeżeli lubisz słodko-wytrawne połączenia, możesz spróbować podać smoczy owoc do dań z ryb.

Więcej o: