Zdjęłam i przez chwilę się zawahałam. Gdzie wyrzucić folię po parówkach? Łatwo się pomylić

Gdzie wyrzucić folię po parówkach? Sama ostatnio się nad tym zastanawiałam. Odruchowo chciałam wybrać kosz na recykling, ale zawahałam się. Bo czy taka folia na pewno nadaje się do tego pojemnika? Okazuje się, że nie.

W wielu przypadkach (o ile nie w większości) segregacja śmieci jest raczej intuicyjna. Wiemy, gdzie wyrzucić plastikową butelkę po soku, kartkę papieru i szklany słoik. Nadal jednak z wieloma odpadami mamy problemy. Albo wybieramy zły pojemnik (myśląc, że wybieramy dobry), albo w ogóle nie potrafimy odgadnąć, gdzie dany śmieć powinien trafić.

Gdzie wyrzucić folię po parówkach? Wiele osób błędnie rozumuje i wybiera zły pojemnik

Ostatnio sama musiałam się chwilę zastanowić, a potem sprawdzić w sieci, gdzie wyrzucić folię po parówkach. Mamy na myśli tę osłonkę, w którą czasem parówki są pojedynczo zawinięte. Może się wydawać, że nie ma tu nic trudnego, w końcu folia to plastik, więc zapewne odpad powinien wylądować w koszu na metale i tworzywa sztuczne.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Nic bardziej mylnego. Folia, z której zrobione są osłonki, nie nadaje się do recyklingu. Powstaje bowiem z materiału wielowarstwowego, który zawiera poliamid lub aluminium. Dlatego należy wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane

Do kontenera z odpadami zmieszanymi powinno trafić wszystko to, co nie pasuje do pozostałych oraz to, czego nie można zawieźć do PSZOK-u lub MPSZOK-u. Należy przy tym pamiętać, że: odpady budowlane i remontowe, odpady zielone, leki, chemikalia, sprzęty elektroniczne i elektryczne, AGD, baterie oraz akumulatory to osobne kategorie i ich również nie można wyrzucać do zmieszanych. W pojemniku na te odpady mogą natomiast znaleźć się m.in.: resztki mięsa, kości, mokry i brudny papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szyby i lustra, tekstylia.

Podobne problemy wiele osób ma ze styropianowym opakowaniem po jedzeniu. Styropian opakowaniowy, o ile jest czysty, powinien zostać wyrzucony do kontenera żółtego - na metale i tworzywa sztuczne. Tacki styropianowe - np. po warzywach i mięsie - także należy umieścić w tym pojemniku. Inaczej sprawa wygląda, jeśli opakowanie jest ubrudzone tłuszczem lub resztkami jedzenia (np. wziętego na wynos z restauracji). Wówczas jego miejsce jest w pojemniku czarnym, czyli na odpady zmieszane.

Więcej o: