Eksperci wybrali najzdrowszy owoc na świecie. Kupisz go w każdym sklepie, a może nawet masz w ogródku

Gdy słyszysz "najzdrowszy owoc na świecie", w głowie masz pewnie egzotyczny produkt, który kosztuje majątek. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że numerem jeden jest mięsista jagoda, do której mamy w Polsce dostęp przez cały rok.

Wszystkie owoce są uważane za zdrowe, ale okazuje się, że jeden produkt jest lepszy od pozostałych. Wcale nie chodzi o mango, awokado czy ananasa, tylko o... pomidor. Wiele osób może być zaskoczonych, że to właśnie on został liderem. Zacznijmy od tego, że z punktu widzenia botaniki pomidor jest mięsistą jagodą, ale z uwagi na niską zawartość cukru i charakter zastosowania kulinarnego powszechnie jest zaliczany do warzyw.

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Czy pomidory są zdrowe? Kupisz je za grosze w każdym spożywczaku

Pomidor bez wątpienia zasłużenie zajął pierwsze miejsce. Jest bogaty w potas, fosfor, magnez, witaminy A, C, K i B6. Na dodatek to źródło błonnika oraz kwasu foliowego. - Pomidory są bogate w składniki odżywcze i stanowią doskonałe źródło przeciwutleniaczy, zwłaszcza likopenu, który powiązano ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i raka - powiedział portalowi womenshealthmag.com lekarz medycyny Scott Keatley.

Badania dotyczące wyboru najzdrowszego owocu świata przeprowadziło CDC, czyli Centers for Disease Control and Prevention. W rankingu zostały wyróżnione także truskawki, jagody oraz cytrusy: pomarańcza, limonka, cytryna i grejpfrut. Są one źródłem witaminy C i przeciwutleniaczy.

Na co pomagają pomidory? Ułatwiają utrzymanie prawidłowej wagi

Pomidory to jedne z najbardziej uniwersalnych owoców, które można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Możesz je jeść solo, zrobić z nich sok warzywny, przecier czy sos. - Likopen jest szczególnie dobrze wchłaniany po ugotowaniu pomidorów, co sprawia, że sosy, pasty i zupy pomidorowe są doskonałym wyborem pod względem spożycia składników odżywczych - dodał Keatley. Produkt wspiera również pracę jelit oraz procesy trawienne.

Pomidor
Pomidor unsplash.com/Ayesha Firdaus

Ekspert wyjaśnił, jak często możemy sięgać po pomidory. - Nie ma jednego uniwersalnego zalecenia, ale włączenie średniej wielkości pomidora lub filiżanki pomidorków koktajlowych do codziennej diety byłoby świetnym początkiem - przyznał. Jako że owoc jest dość kwaśny, powinny z niego zrezygnować osoby  podatne na powstawanie wrzodów. Nie jest to też dobry wybór dla ludzi z nietolerancją histaminy oraz tych na diecie niskosodowej. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: