Jest jak lepsza wersja tymianku. Pachnie obłędnie i wspiera pracę jelit. Zawsze przyprawiam nim mięso

Zioła prowansalskie, majeranek oraz oregano to jedne z najbardziej klasycznych przypraw, jakich używamy w kuchni. Mało kto wybiera zdrowy produkt o wyjątkowym aromacie, a szkoda. Chętnie wyjaśnię ci, jak wygląda cząber i do czego można go używać.

Cząber znany jest również jako cząberek, pieprzyk oraz fasolowe ziele. Wyróżniamy dwa rodzaje: ogrodowy oraz górski. Liście tego drugiego wykorzystywane są jako przyprawa o nazwie czubryca. Jej zapach jest intensywny, ale przyjemny i odświeżający. Przypomina mieszankę tymianku oraz cytryny. Z powodzeniem podkreśli smak wielu potraw, zwłaszcza mięsa czy fasoli (niemiecka nazwa rośliny to "fasolowe ziele").

Zobacz wideo Imbir w daniach ciężkostrawnych chroni przed niestrawnością

Jak smakuje cząber? Do jakich potraw go dodawać?

Cząber zawiera aromatyczne olejki eteryczne, które zapachem kojarzą się z miętą oraz pieprzem. Jest jednak lekko gorzkawy, dlatego nie można przesadzać z ilością. W odpowiedniej proporcji podkreśli wyrazisty smak dania, zniweluje uczucie przejedzenia i ciężkości po jedzeniu.

Przyprawę wykorzystywano już w starożytności. Uważano ją za niesamowity afrodyzjakObecnie podczas gotowania cząber najlepiej sprawdzi się do zup, potraw rybnych, dziczyzny, tłustych mięs, grzybów i roślin strączkowych. Stosuje się go przede wszystkim w potrawach kuchni włoskiej oraz greckiej.

Jak wygląda cząber?
Jak wygląda cząber? unsplash.com/Alejandro Pi?ero Amerio

Jak wygląda cząber? Przypomina nieco tymianek

Roślina charakteryzuje się cienkimi, rozgałęzionymi łodygami, które są pokryte liśćmi. Od lipca do października pokrywa się licznymi, drobnymi, fioletowymi kwiatami. Ich woń przywodzi na myśl macierzankę. Jak poinformowała dietetyczka Anna Redzynia na stronie dietetycy.org, cząber posiada właściwości antybakteryjne oraz odkażające. Reguluje perystaltykę jelit i pomaga na wzdęcia. Oprócz tego jego zapach pomaga uporać się z bólami głowy, ułatwić zasypianie oraz zredukować stres. W składzie przyprawy można znaleźć witaminę C, cynk, potas oraz magnez.

Więcej o: