Pierce Jones w mediach społecznościowych raczy oglądających ciekawymi smakami z całego świata. W ostatnim nagraniu, które zamieścił na Instagramie, postanowił przygotować deser, który nieodłącznie kojarzy się z Wadowicami i osobą św. Jana Pawła II. Kremówka to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce.
W ramach serii, w której przygotowuje desery inspirowane kuchnią różnych miejsc na świecie, Jones tym razem skupił się na Watykanie, czyli najmniejszym państwie świata pod względem powierzchni. Po przeprowadzeniu researchu wybrał kremówkę papieską jako ciasto, które najlepiej odzwierciedla to miasto-państwo. - Pochodzi z Polski i była ukochaną słodkością papieża Jana Pawła II - powiedział. Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy oburzonych internautów, którzy nie kryli swojego niezadowolenia z powodu wyboru tego konkretnego ciasta i mylącego opisu.
Papieska kremówka z Watykanu
- napisał w nim autor.
To wadowicki przysmak
Był Polakiem. Deser też jest polski. To nie ma nic wspólnego z Watykanem
Lepiej popraw opis
- pisali internauci w komentarzach.
Czy napoleonka i kremówka to to samo ciasto? Większość Polaków uważa, że tak, ale w rzeczywistości istnieje subtelna różnica. Wiele cukierni wprowadziło rozróżnienie. Wynika z niego, że kremówka to ciasto z dwoma kremami (budyniowym i bitą śmietaną), podczas gdy napoleonka zawiera tylko masę budyniową. Część osób stosuje te nazwy zamiennie, ale coraz więcej Polaków dostrzega różnicę.
Napoleonka to, według Słownika Języka Polskiego Witolda Doroszewskiego, deser składający się z trzech warstw ciasta przekładanych kremem. Z kolei Słownik Języka Polskiego (warszawski) definiuje ją jako ciastko z trzema warstwami, przekładane kremem lub konfiturą.
Przysmak pochodzi z Włoch, z Neapolu, gdzie składał się z trzech płatków ciasta, przełożonych kremem lub dżemem, a jego francuska wersja (millefeuille) trafiła do Polski w uproszczonej formie. Historia tego wypieku w naszym kraju sięga czasów przedwojennych. Feliks Gołaszewski otworzył wówczas cukiernię w Warszawie, gdzie można było spróbować deseru. Ciasto w różnych częściach kraju może różnić się składnikami.
Co najbardziej lubisz w kremówkach papieskich? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.