Jajka towarem luksusowym? Kiepskie wieści na nadchodzącą Wielkanoc. Ceny idą w górę

Co dalej z cenami jajek? Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, ale okazuje się, że dostępność tego, wydawałoby się podstawowego, produktu staje pod znakiem zapytania. Ceny są bowiem rekordowo wysokie.

Jak podaje portal money.pl, średnia cena jajka w Polsce wynosi 0,98 zł, a więc jest to wzrost o 11 proc. w skali roku. Na obniżki nie ma, co liczyć, bo branża hodowców kur boryka się z poważnym kryzysem. O co dokładnie chodzi?

Zobacz wideo Paweł Rawicki: Omijamy szerokim łukiem jajka "trójki"

Jajeczny kłopot na świecie. Ptasia grypa dziesiątkuje kurze stada

Problem dotknął Stany Zjednoczone, bo cena za jedno jajko jest rekordowo wysoka. Powodem jest szalejąca na terenie kraju ptasia grypa, która zabija miliony kur. Z danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych ceny jaj w 2025 roku wzrosły aż o 53 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Czym zastąpić jajko?
Czym zastąpić jajko? pexels.com/Monserrat Soldu

Problem pojawił się również w Europie. Ptasia grypa sprawiła, że w Niemczech sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna. Dochodzi do masowych ubojów zarażonych stad, a sklepy wprowadziły limity sprzedaży jajek. Dyrektor zarządzający Zentralverband der Deutschen Geflügelwirtschaft (ZDG), Centralnego Związku Niemieckiego Przemysłu Drobiarskiego, Wolfgang Schleicher w rozmowie z welt.de wyjaśnił, że odbudowanie populacji ptaków hodowlanych wcale nie będzie takie proste. - Odchów i wprowadzenie nowych kur do produkcji zajmuje co najmniej siedem do ośmiu miesięcy - powiedział.

Jajecznica tylko dla bogatych? Cena za sztukę będzie rosnąć

W Polsce również nie jest kolorowo, bo pojawia się coraz więcej ognisk ptasiej grypy, a w sklepach puste półki przestają dziwić. Według danych GUS w 2025 roku o 14 proc. spadła też ilość wylęgów kur niosek. Wpływ na ceny jajek mają też wysokie koszty pasz i energii.- Koszty produkcji bardzo mocno się wahały. Chodzi głównie o koszty pasz na rynkach światowych. W górę poszły także koszty energii, opakowań, transportu czy logistyki. Druga sprawa to niepewność legislacyjna związana z zapowiedziami nt. ograniczeń w produkcji klatkowej i redukowaniem wpływu produkcji zwierzęcej na środowisko - wyjaśniła w rozmowie z wp.pl Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Co sądzisz o cenach jaj w 2025 roku? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.

Więcej o: