Te warzywa pomagają obniżyć cukier. Naukowcy potwierdzają. "Otwierają nową drogę"

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Goteborgu odkryli, że grupa konkretnych warzyw może być pomocna w obniżaniu poziomu cukru we krwi. W przyszłości mógłby to być więc sposób, by chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2. Chodzi o brokuły, brukselkę oraz kapustę i naturalny związek, który zawierają.

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature Microbiology", zostało przeprowadzone na 74 osobach w wieku od 35 do 75 lat. Każda z tych osób miała podwyższony poziom cukru we krwi, który uważany był za stan przedcukrzycowy. Wszyscy mieli również stwierdzoną nadwagę lub otyłość. Eksperyment trwał 12 tygodni. W tym czasie uczestnikom podawano sulforafan, czyli związek chemiczny, który naturalnie występuje w warzywach krzyżowych. Zalicza się do nich wspomniane wyżej brokuły, brukselkę i kapustę, a także m.in.: kalafior, jarmuż, rzepę, boćwinę, chrzan, rzodkiewkę i rukiew wodną. Część osób otrzymywała placebo.

Zobacz wideo Zobacz nasz przepis na pyszną pizzę na brokułowym spodzie

Brokuły i brukselka obniżają poziom cukru? "Możliwe precyzyjne leczenie"

Jak podaje serwis naukowy Science Alert, u tych ochotników, którym podawano sulforafan, badacze zaobserwowali znaczny spadek poziomu cukru we krwi. Dodatkowo u niektórych osób z grupy testowej zauważono dużo lepsze rezultaty - spadek był dwukrotnie wyższy niż przeciętnie. Dotyczyło to uczestników, którzy mieli wczesne objawy łagodnej cukrzycy powiązanej z wiekiem, stosunkowo niskie BMI, niską insulinooporność oraz rzadziej występowało u nich stłuszczenie wątroby.

Naukowcy odkryli jeszcze jeden czynnik, który miał wpływ na spadek cukru. To bakterie jelitowe, a konkretne gen bakteryjny o nazwie BT2160. U tych osób, u których było go więcej, spadek poziomu cukru był wyższy. Szwedzcy badacze zwracają uwagę, że pokazuje to, jak ważne jest zindywidualizowane podejście do każdego chorego. Dzięki temu leczenie będzie bardziej efektywne.

Kiełki brokułów
Kiełki brokułów Wako Megumi / Shutterstock

"Leczenie stanu przedcukrzycowego jest obecnie w wielu aspektach niewystarczające, ale nowe odkrycia otwierają drogę do możliwego precyzyjnego leczenia z wykorzystaniem sulforafanu ekstrahowanego z brokułów jako żywności funkcjonalnej" – mówi Anders Rosengren, fizjolog molekularny z Uniwersytetu w Goteborgu, cytowany przez oficjalną stronę uczelni.

Co to jest sulforafan? 

To organiczny związek chemiczny z grupy izotiocyjanianów. Jest znany jako silny przeciwutleniacz (antyoksydant). Jego bogatym źródłem są warzywa krzyżowe (wymienialiśmy je wyżej), najwięcej wykryto go w kiełkach brokułów. Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne wykazuje działanie antynowotworowe. Pomaga też obniżyć poziom cholesterolu LDL (nazywanego złym) i zwiększyć HDL (czyli tzw. dobrego). Działa również przeciwzapalnie, zapobiega uszkodzeniom DNA i pomaga zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Jak pisaliśmy na zdrowie.gazeta.pl, naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa odkryli przeciwwirusowe właściwości sulforafanu. Po serii eksperymentów stwierdzili, że sulforafan nieźle sobie radzi z wirusami wywołującymi COVID-19 oraz tymi, które odpowiadają za przeziębienie. Do tych badań naukowcy wykorzystali oczyszczony, syntetyczny sulforafan, zakupiony od firmy chemicznej. Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie "Communications Biology".

Należy jednak doprecyzować, że były to tak zwane badania przedkliniczne. Doświadczenia prowadzone były w laboratoriach na wyhodowanych wcześniej komórkach, a także na zwierzętach. Stąd trudno jeszcze orzekać o przydatności sulforafanu do walki z wirusem u ludzi. To zagadnienie wymaga kolejnych badań.

Więcej o: