Organizacja komunii to niemałe przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli masz dużą rodzinę. Jeśli planujesz zaprosić gości do domu, musisz liczyć się z faktem, iż większość obowiązków, łącznie z gotowaniem dla wielu osób oraz sprzątaniem, spadnie na twoje barki. Ostatecznie więc może się zdarzyć, że podczas gdy inni będą świętować, rodzice dziecka zapamiętają ten czas głównie przez pryzmat zmęczenia.
Z kolei organizacja komunii w lokalu nierzadko wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Co prawda rodzice nie będą musieli aż tak dbać o to, aby nikomu niczego nie zabrakło, gdyż od tego będzie wynajęta obsługa, jednak nie każdego stać na wydatek tego rzędu. Mimo to chętnych na to rozwiązanie nie brakuje. - Moim zdaniem lepiej w lokalu, mniej stresu i nerwów, można trochę wyluzować i cieszyć się samą uroczystością, a nie przejmować się, czy ziemniaki ugotują się na czas, czy każdy dostanie ciepły posiłek, czy czegoś nie zabraknie itp. - przyznała Marlena.
Tego samego zdania jest Kasia, która do dziś pamięta zamieszanie oraz zmęczenie mamy i babci podczas jej komunii. - Sama miałam komunię w domu i pamiętam, że w salonie nie było miejsca, żeby w ogóle przejść. Tyle krzeseł i kombinowania, żeby się ludzie zmieścili. A mama z babcią były mega zmęczone, bo jedzenie przygotowywały same. Sporo wysiłku i po prostu niewygodnie - zdradziła. Wtórowała jej Edyta. - Do dziś nie wiem, jak moi rodzice zorganizowali komunię w 2-pokojowym mieszkaniu na ok. 30 osób - przyznała. W jej przypadku rodzice prosili o pomoc sąsiadkę, inaczej trudno byłoby się im ze wszystkim wyrobić. Ona sama wynajęłaby miejsce w restauracji.
Innego zdania jest z kolei Agnieszka, która do dziś wspomina dania serwowane z tej okazji. - Kiedyś komunie były w domu, nie było mega super, ale jak mama zrobiła schabowego to wszyscy się zajadali - powiedziała. Ilona z kolei ma nieco inne wspomnienia. - Miałam komunię na sali wiejskiej i to było super. Na wsiach do dziś można za grosze wynająć salę i zatrudnić panie z koła gospodyń wiejskich, by gotowały swojskie jedzenie. Świetna sprawa, po taniości i bez zbędnego przepychu. Młodemu musiałam zrobić w knajpie. Czas covidu, 2 godziny obiadu za straszne pieniądze "za talerzyk". Wszyscy się tam męczyliśmy - powiedziała. Co istotne, nawet organizując komunię w domu, warto postawić na proste i szybkie przepisy, by nie musieć stać przy garach całe dnie. Jakie na przykład?
Doskonałą przekąską na komunię będzie m.in. deska serów i wędlin, jajka faszerowane lub podane z majonezem i szczypiorkiem oraz tarteletki (kupisz gotowe) z różnymi nadzieniami, zarówno słodkimi jak i wytrawnymi. Oprócz tego możesz przygotować roladki. Czego będziesz potrzebować? Przede wszystkim placków tortilli. Oprócz tego, w zależności od upodobań zaopatrz się w:
Powyżej znajdziesz trzy gotowe zestawy, jednak na dobrą sprawę składniki możesz wybierać oraz mieszać wedle upodobań. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ilością.
Przygotowanie roladek jest naprawdę proste. Zacznij od obrania i pokrojenia warzyw w słupki mniej więcej równej długości. Następnie każdą tortillę dokładnie wysmaruj z jednej strony wybranym serkiem. Dobrze, aby znalazł się na całej powierzchni placka.
Gdzie twoim zdaniem lepiej zorganizować komunię? W domu czy w restauracji? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.