• Link został skopiowany

Pij przed snem. Metabolizm ruszy, znikną napady głodu

Nie ma jednego magicznego produktu lub napoju, który zapewni nam schudnięcie. Liczy się zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta oraz regularny ruch. Dlatego najlepiej te sprawy skonsultować ze specjalistą. Można jednak sobie pomóc, sięgając po określone napoje, które np. ułatwiają trawienie i dają uczucie sytości. Co pić przed snem, żeby przyspieszyć metabolizm?
Herbata imbirowa
Iaroslav_brylov / Shutterstock

Zapewnienie sytości podczas odchudzania to jeden z kluczowych warunków, który trzeba spełnić. Odpowiednio skomponowane i dobrane kalorycznie posiłki sprawiają, że nie mamy ochoty podjadać w ciągu dnia, a więc nie sięgamy po różnego rodzaju przekąski (zarówno słodkie, jak i słone) i tym samym nie dostarczamy sobie dodatkowych kalorii. Warto pamiętać też o napojach, które oczywiście nie sprawią, że nagle magicznie na wadze pojawi się kilka kilogramów mniej, ale będą wsparciem w tym procesie, bo przyczynią się do poprawy metabolizmu.

Zobacz wideo Jak wygląda dieta Magdy Gessler? Tak funkcjonuje od lat

Metabolizm, czyli przemiana materii, to ważny czynnik mający wpływ na liczbę kalorii spalanych przez organizm. Sam metabolizm również jest uwarunkowany wieloma zmiennymi. Są to: płeć, wiek, genetyka, masa, wzrost, masa mięśniowa, schorzenia, na które cierpimy, hormony, przyjmowane przez nas leki, poziom aktywności fizycznej, jakość i długość snu, stres, a także dieta oraz nawodnienie organizmu.

Co pić przed snem? Te napoje to najlepsze rozwiązanie

Kluczowym napojem jest oczywiście woda. To podstawa. Nie dostarcza kalorii, a wypijana w odpowiednich ilościach dobrze nawadnia. Nawodniony organizm lepiej pracuje, mamy więcej energii, jesteśmy bardziej skoncentrowani i w lepszym nastroju. Woda działa też pozytywnie na układ pokarmowy, ponieważ zapobiega zaparciom, oraz na nerki, gdyż pomaga usuwać szkodliwe produkty przemiany materii. Metabolizm zwalnia, gdy nie pijemy odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.

Wiemy jednak, że picie samej wody może być nużące. W końcu od czasu do czasu każdy ma ochotę napić się czegoś, co ma smak. Lepiej jednak unikać słodzonych napojów, a wybierać np. zdrowe soki warzywne i owocowe lub zdrowe smoothies. Ich ilość najlepiej oczywiście skonsultować ze swoim dietetykiem. Jeśli zaś zależy nam na wypiciu napojów, które są dość niskokaloryczne i mogą pomóc w zapewnieniu uczucia sytości, warto wypróbować któryś z poniższych:

  • herbata imbirowa - zawiera tzw. gingerol, który ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Ułatwia trawienie, pomaga utrzymać w ryzach poziom cukru we krwi, to zaś eliminuje nagłe ataki głodu, dzięki czemu jest mniejsza szansa, że sięgniemy po jakąś przekąskę;
  • herbata z rumianku - rumianek to doskonale znane zioło, które słynie ze swoich właściwości zdrowotnych. Pomaga złagodzić stres, dzięki czemu łatwiej zaśniemy. Działa kojąco na układ pokarmowy, reguluje pracę jelit, wspomaga pracę trzustki oraz wpływa na stabilizację cukru we krwi;
  • napar z kozieradki - kozieradka zawiera cenny błonnik, który zapewnia uczucie sytości i pozwala kontrolować apetyt. Ponadto zioło ułatwia trawienie (likwiduje wzdęcia i dyspepsje), pomaga przy zaparciach i reguluje poziom cukru we krwi;
  • napój z siemienia lnianego - siemię lniane jest źródłem kwasów omega-3 oraz błonnika. Jak wspominaliśmy wyżej, dzięki niemu możliwe jest utrzymanie układu pokarmowego w dobrej formie i wyciszenie uczucia głodu. Napój z siemienia lnianego wieczorem poprawi trawienie i spowoduje, że rano nie będziemy mieć problemów z wypróżnieniem. Z kolei wypity o poranku podtrzyma uczucie sytości po śniadaniu - dzięki temu nie tylko zjemy mniej, ale dłużej pozostaniemy najedzeni. 

Przede wszystkim jednak skonsultuj się ze specjalistą z zakresu żywienia. On najlepiej doradzi ci, co pić wieczorem, by utrzymać organizm w zdrowiu i dobrej formie.

Więcej o: